Αντικαπνιστική εκστρατεία στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης

Το κάπνισμα σκοτώνει! Ευθύνεται για 650.000 θανάτους κάθε χρόνο στην Ευρωπαϊκή ένωση. Οι νέοι είναι ιδιαίτερα εκτεθειμένοι στους κινδύνους του τσιγάρου. Ο εθισμός των παιδιών και των εφήβων στην νικοτίνη και το κάπνισμα αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της δημόσιας υγείας.

Στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης πραγματοποιήθηκε ομιλία για το κάπνισμα, από τον κ. Δ. Κατιρτζή καθηγητή Φ. Αγωγής και Αρχηγό του Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ε.Ε.Σ. Κατερίνης, στα τμήματα της Β΄τάξης του Τομέα Υγείας Πρόνοιας.

Στην ομιλία αναφέρθηκαν οι αρνητικές συνέπειες του καπνίσματος όπως:

• Αποτελεί την πρώτη αιτία θανάτου από καρκίνο των πνευμόνων.

• Έχει σχέση με πολλές μορφές καρκίνου όπως του λάρυγγα, του οισοφάγου.

• Αποτελεί κύρια αιτία των καρδιακών και αναπνευστικών παθήσεων.

• Επιδεινώνει προϋπάρχουσες παθήσεις όπως το άσθμα, αρτηριακή υπέρταση, σακχαρώδη διαβήτη.

• Προκαλεί μείωση της απόδοσης στις αθλητικές δραστηριότητες του ανθρώπου.

• Είναι η κύρια αιτία θανάτου από ασθένειες που θα μπορούσαν να προληφθούν σε πολλές αναπτυγμένες χώρες.

• Το παθητικό κάπνισμα είναι επίσης βλαβερό και σκοτώνει πολλούς μη καπνιστές κάθε χρόνο.

• Ο καπνιστής έχει δυσάρεστη στοματική οσμή ιδίως το πρωί.

• Κιτρινίζουν τα δόντια,  τα δάκτυλα με τα οποία κρατούν το τσιγάρο.

• Προκαλεί εθισμό. Ο καπνιστής ξυπνάει και το πρώτο που κάνει είναι να ψάχνει για τσιγάρο επειδή τα επίπεδα της νικοτίνης στο αίμα έπεσαν.

Αναφέρθηκαν μέτρα πρόληψης και διακοπής του καπνίσματος.

Στο τέλος της ομιλίας οι μαθητές έκαναν ερωτήσεις και έλυσαν απορίες τους.