Πρόγραμμα Μαθητείας

Πρόγραμμα Μαθητείας Αποφοίτων Τεχνικής Εκπαίδευσης για Απόκτηση Επαγγελματικής Εμπειρίας, στα πλαίσια του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση»

Στα πλαίσια του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση» (ΕΣΠΑ) 2007-2013, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού / Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων υλοποιεί το Πρόγραμμα Μαθητείας για Αποφοίτους Δημόσιας Τεχνικής Εκπαίδευσης (ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΤΕΕ Β’ Βαθμίδας και Ε.Ε.Ε.Ε.Κ) για Απόκτηση Επαγγελματικής Εμπειρίας.

Μέσω του Προγράμματος της Μαθητείας παρέχεται η δυνατότητα πραγματοποίησης Μαθητείας έξι (06) μηνών στον παραγωγικό τομέα σε νέους αποφοίτους της Δημόσιας Τεχνικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού, των τελευταίων δύο (02) σχολικών ετών (ή τριών (03) εφόσον πρόκειται για άρρενες που έχουν εκπληρώσει τη στρατιωτική τους θητεία κατά την ημερομηνία δημοσίευσης/ανακοίνωσης της Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος προς αποφοίτους).

Στόχος του Προγράμματος Μαθητείας αποφοίτων Τεχνικής Εκπαίδευσης για Απόκτηση Επαγγελματικής Εμπειρίας είναι να υποστηρίξει και να προωθήσει τους πρόσφατους αποφοίτους της Δημόσιας Τεχνικής Εκπαίδευσης του ΥΠΑΙΘΠΑ να αποκτήσουν, μέσω Μαθητείας, επαγγελματική εμπειρία στον παραγωγικό τομέα και ειδικότερα σε Ιδιωτικές Επιχειρήσεις κλάδων σχετικές με τις σπουδές τους, έτσι ώστε να ενισχύσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους και να είναι καλύτερα προετοιμασμένοι για την αγορά εργασίας.

Η Μαθητεία θα πραγματοποιείται σε Ιδιωτικές Επιχειρήσεις (Φορείς Υποδοχής Μαθητευομένων (Φ.Υ.Μ.)) σε όλες τις περιοχές της Χώρας, εξαιρουμένων των περιοχών Στερεάς Ελλάδας (Βοιωτίας, Ευβοίας, Ευρυτανίας, Φθιώτιδας, Φωκίδας) και Νοτίου Αιγαίου (Δωδεκανήσου, Κυκλάδων), που δραστηριοποιούνται σε κλάδους σχετικούς με τις ειδικότητες των αποφοίτων των ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ και των αντίστοιχων δομών της Ειδικής Αγωγής του ΥΠΑΙΘΠΑ. Μαθητεία αποφοίτων δύναται να πραγματοποιείται σε Ιδιωτικές Επιχειρήσεις (ατομικές, προσωπικές - Ο.Ε., Ε.Ε., - ή κεφαλαιουχικές εταιρίες - Ε.Π.Ε., Α.Ε.) εκτός από α) τα νυχτερινά κέντρα, β) τις εταιρείες προσωρινής απασχόλησης (άρθρο 20 του ν.2956/2001) και γ) τις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών καθαριότητας και φύλαξης.

Το Πρόγραμμα υποστηρίζεται από Πληροφοριακό Σύστημα μέσω της ηλεκτρονικής πύλης www.mathiteia4u.gov.gr, στο οποίο οι Φορείς Υποδοχής Μαθητευομένων (Φ.Υ.Μ.), αρχικά, θα δηλώνουν θέσεις Μαθητείας και, στη συνέχεια, οι απόφοιτοι θα επιλέγουν από μια (01) έως τέσσερις (04) θέσεις Μαθητείας από τις προσφερόμενες σ’ αυτό. Το Πρόγραμμα θα υλοποιείται περιοδικά σε κύκλους (περίπου ανά δίμηνο) με στόχο να χρηματοδοτηθούν έως 8.358 υποτροφίες αποφοίτων Τεχνικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού. Σε κάθε κύκλο Προγράμματος και για ορισμένο χρονικό διάστημα, το Πληροφοριακό Σύστημα αρχικά θα ανοίγει για τις ενδιαφερόμενες Επιχειρήσεις (Φορείς Υποδοχής Μαθητευομένων) προκειμένου να δηλώσουν θέσεις Μαθητείας. Μετά τη λήξη αυτού του χρονικού διαστήματος το Πληροφοριακό Σύστημα θα κλείνει για τις Επιχειρήσεις για να ανοίξει για τους ενδιαφερόμενους αποφοίτους οι οποίοι θα επιλέγουν θέσεις Μαθητείας από τις προσφερόμενες στο Σύστημα.

Στο πλαίσιο της Μαθητείας θα χορηγείται στους αποφοίτους μηνιαία υποτροφία τριακοσίων ευρώ (300 € ) και θα καλύπτεται η ασφάλισή τους στο ΙΚΑ για τον κίνδυνο ατυχήματος.

Οι απόφοιτοι Δημόσιας Τεχνικής Εκπαίδευσης, αφού εγγραφούν στο Πληροφοριακό Σύστημα, θα δηλώσουν θέσεις Μαθητείας και εφόσον επιλεγούν από κάποια Ιδιωτική Επιχείρηση για να πραγματοποιήσουν Μαθητεία, είναι αναγκαίο να υποβάλουν τα βασικά δικαιολογητικά εγγραφής τους (ακριβές αντίγραφο δελτίου ταυτότητας, ακριβές αντίγραφο τίτλου σπουδών, κλπ) σε ΕΠΑΛ – ΕΠΑΣ ή σε αντίστοιχη δομή της Ειδικής Αγωγής (ΤΕΕ Β’ ΒΑΘΜΙΔΑΣ –Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.), για τον έλεγχο των δικαιολογητικών αυτών και για ενημέρωση του Πληροφοριακού Συστήματος, έτσι ώστε να οριστικοποιηθεί η εγγραφή τους και να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα.

Για τον τρέχοντα κύκλο του προγράμματος, ως ημερομηνία λήξης των εγγραφών των αποφοίτων στο Πληροφοριακό Σύστημα μέσω της ηλεκτρονικής πύλης www.mathiteia4u.gov.gr και των επιλογών θέσεων Μαθητείας από τις προσφερόμενες σ’ αυτό, ορίζεται η 08.03.2013.

Για την Πιερία, μέχρι τώρα, έχει εκδηλωθεί ενδιαφέρον μόνο από τρεις επιχειρήσεις, αριθμός ιδιαίτερα μικρός σε σχέση με την επιχειρηματική δυναμική του τόπου. Βασικός μοχλός επιτυχίας του προγράμματος θα αποτελέσει η μαζικότερη εμπλοκή των επιχειρήσεων του Νομού στο εν λόγω πρόγραμμα, γεγονός που θα δώσει τη δυνατότητα σε αρκετούς νέους της Πιερίας να αποκτήσουν εργασιακή εμπειρία (αμειβόμενη) σχετική με τις σπουδές τους και να προετοιμαστούν καλύτερα για τη διεκδίκηση αργότερα μιας θέσης στην αγορά εργασίας.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι απόφοιτοι καθώς και οι Επιχειρήσεις που επιθυμούν να προσφέρουν θέσεις μαθητείας μπορούν να επισκέπτονται την   ηλεκτρονική πύλη www.mathiteia4u.gov.gr.