Εκδήλωσης ενδιαφέροντος ταξιδιωτικών γραφείων για εκπαιδευτική εκδρομή του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης στην Ιταλία

Προσκαλούμε Γραφεία Γενικού Τουρισμού με ειδικό σήμα και άδεια λειτουργίας από τον ΕΟΤ σε ισχύ, να καταθέσουν στη Διεύθυνση του 2ου Επαγγελματικού Λυκείου Κατερίνης σφραγισμένη προσφορά μέχρι και την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2022, ώρα 12:00 το μεσημέρι, για τη διοργάνωση εκπαιδευτικής  εκδρομής (οδικώς και ακτοπλοϊκώς) στην Ιταλία (Βενετία - Φλωρεντία – Σιένα - Ρώμη) που θα πραγματοποιήσει το σχολείο μας από 17 έως 23 Φεβρουαρίου 2022.

Για τη σύνταξη της προσφοράς αυτής, παραθέτουμε τα εξής στοιχεία:

1. Αριθμός μετακινουμένων: Εκατόν πενήντα πέντε (155) μαθητές (με πιθανότητα απόκλισης + - 3)  και   εννέα (9) συνοδοί καθηγητές.
  2. Χρονική διάρκεια εκδρομής: 7 ημέρες (6  διανυκτερεύσεις: 2 Φλωρεντία και 2 Ρώμη και 2 ημέρες εν πλω ).
  3.  Ξενοδοχεία 3 ή 4 αστέρων με πρωινό (στην αξιολόγηση θα ληφθεί υπόψη η τοποθεσία των ξενοδοχείων προκειμένου να μην χάνεται χρόνος στις μετακινήσεις) Δωμάτια κλιματιζόμενα με πλήρη εξοπλισμό, δίκλινα ή τρίκλινα για τους μαθητές και μονόκλινα για τους συνοδούς καθηγητές.
  4. Παρακαλούμε, επίσης, κατά τη σύνταξη της προσφοράς να λάβετε υπόψη σας και τα εξής:
  • Λεωφορεία τελευταίας τεχνολογίας σύμφωνα με τις απαιτήσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που θα είναι στη διάθεσή μας όλες τις ημέρες και ώρες με προϋπολογισμένα στο κόστος και τα check points.
  • Καμπίνες για τους μαθητές και τους συνοδούς καθηγητές  (τρίκλινες ή τετράκλινες για τους μαθητές και δίκλινες για τους συνοδούς) και κατά την αναχώρηση και κατά την επιστροφή με το καράβι
  • Ζητούμε να υπάρχει στο λεωφορείο, έμπειρος συνοδός και 2ος οδηγός του ταξιδιωτικού γραφείου καθ΄ όλη τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης.
  • Προκράτηση εισόδου και ξενάγηση στην Πομπηία.
  • Προκράτηση εισόδου και ξενάγηση στο Βατικανό και στον Άγιο Πέτρο.
  • Πλήρης ιατροφαρμακευτική κάλυψη, σε περίπτωση ασθένειας ή ατυχήματος μαθητή και μεταφορά του αεροπορικώς, εάν παραστεί ανάγκη.
  • Δύο δωρεάν συμμετοχές για μαθητές που αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα.
  • Σαφή δήλωση του πρακτορείου ότι θα συμπληρώσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα που απαιτούνται λόγω Covid κατά την αναχώρηση και επιστροφή. Δυνατότητα αλλαγής ονομάτων μέχρι 2 ημέρες πριν το ταξίδι σε περίπτωση θετικού κρούσματος ή άλλου λόγου.
  • Επείγουσα μεταφορά αεροπορικώς συνοδού καθηγητή ή του Διευθυντή του σχολείου ή τρίτου προσώπου (π.χ. κηδεμόνα μαθητή) στον τόπο που βρίσκεται η αποστολή (με επιστροφή), εάν παραστεί ανάγκη σε περίπτωση ατυχήματος ή/και σοβαρής ασθένειας.
  • Ταξιδιωτική ασφάλιση η οποία θα περιλαμβάνει Επέκταση καλύψεων από αίτια COVID-19 (μακράς διάρκειας)
  • Ασφαλιστική κάλυψη μαθητών και καθηγητών.
  • Κράτηση ξενοδοχείων ( e-mail που να την επιβεβαιώνει).
  • Επιστροφή χρημάτων στο ακέραιο σε περίπτωση ακύρωσης δρομολογίου με όχι δική μας υπαιτιότητα.
  • Το αναλυτικό καθημερινό πρόγραμμα θα καθοριστεί σε συνεργασία με τους συνοδούς καθηγητές.
  • Η προκαταβολή θα καταβληθεί την ημερομηνία που προβλέπεται από το νόμο καθώς και το από το νόμο προβλεπόμενο ποσοστό επί του συνολικού κόστους. Θα τηρηθούν επίσης τα νόμιμα και για την εξόφληση του συνολικού κόστους κατά την επιστροφή.
  • Ακύρωση εκδρομής: Σε περίπτωση που το πρόγραμμα δεν πραγματοποιηθεί λόγω ανωτέρας βίας ή έλλειψης έγκρισης της μετακίνησης από αρμόδιους φορείς, δεν θα υπάρξει καμία επιβάρυνση του σχολείου ή των μαθητών και εφόσον το ταξιδιωτικό πρακτορείο έχει εισπράξει χρήματα, υποχρεούται σε επιστροφή.
  • Ποινική ρήτρα:  Το 1/4 του συνολικού ποσού της εκδρομής θα αποτελεί και την ποινική ρήτρα που θα καταβληθεί στο έπακρον μόνο εφόσον τηρηθούν τα συμφωνηθέντα της Σύμβασης και θα αποδοθεί μετά την επιστροφή των μαθητών από την εκδρομή.

Για την υλοποίηση της μετακίνησης και με βάση τις προσκλήσεις από τους φορείς,  προτείνεται το ακόλουθο πρόγραμμα:

Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2023

Αναχώρηση από τον Κατερίνη

Ηγουμενίτσα – Βενετία -  διανυκτέρευση εν πλω

Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023

Άφιξη στη Βενετία ξενάγηση, αναχώρηση για Φλωρεντία και διανυκτέρευση

Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023

Πανοραμική της Φλωρεντίας, ξενάγηση στο Uffizi

Διανυκτέρευση στη Φλωρεντία

Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2023

Αναχώρηση για Σιένα , ξενάγηση, αναχώρηση για Ρώμη

Άφιξη και διανυκτέρευση στη Ρώμη

Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2023

Ξενάγηση στο Μουσείο του Βατικανού και στον Άγιο Πέτρο

Πανοραμική της Ρώμης

Διανυκτέρευση στη Ρώμη

Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2023

Ρώμη – Πομπηία

Πομπηία – Μπάρι, διανυκτέρευση εν πλω

Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2023

Ηγουμενίτσα – Γιάννενα – Κατερίνη

Συνολικές διανυκτερεύσεις έξι (6): δύο Ρώμη, δύο Φλωρεντία και δύο εν πλω.

Το παραπάνω είναι ενδεικτικό συνοπτικό πρόγραμμα. Το ακριβές πρόγραμμα θα πάρει την τελική του μορφή σε συνεργασία με το πρακτορείο.

Οπωσδήποτε θα περιέχει τα παραπάνω και μπορεί να υποστεί μικρές αλλαγές αν κριθεί απαραίτητο από την παιδαγωγική ομάδα ότι εξυπηρετεί καλύτερα την υλοποίησή του.

Σας ενημερώνουμε επίσης ότι:

• Ο διαγωνισμός δεν είναι αποκλειστικά μειοδοτικός αλλά και ποιοτικός.
  • Η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας.

Μαζί με την προσφορά θα πρέπει να κατατεθεί Υπεύθυνη Δήλωση ότι το πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας το  οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

Η αποσφράγιση και ο έλεγχος των προσφορών θα γίνει την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 13:00 από επιτροπή που θα απαρτίζεται από το Διευθυντή του σχολείου, τον αρχηγό της εκδρομής, έναν ακόμη εκπαιδευτικό του σχολείου, έναν εκπρόσωπο του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και έναν μαθητή – εκπρόσωπο των μαθητικών κοινοτήτων. Η  εκδήλωση ενδιαφέροντος θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας (srv-dide.pie.sch.gr/dide) και το πρόγραμμα της εκδρομής στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Το πρακτορείο που θα επιλεγεί θα ενημερωθεί με τηλεφωνική επικοινωνία.

Καρακούσης Αθανάσιος