Η εκδήλωση για το Πολυτεχνείο

Αφιερωμένη στην μνήμη του Πολυτεχνείου η σημερινή μέρα, για να μας θυμίζει ότι η απόκτηση κάποιων αγαθών χρειάζεται αγώνες και θυσίες. Το 2ο ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης τίμησε την επέτειο του Πολυτεχνείου με μια όμορφη εορταστική εκδήλωση στον χώρο του γυμναστηρίου. ΟΙ μαθητές που συμμετείχαν στην εκδήλωση παρουσίασαν στους συμμαθητές τους το χρονικό των γεγονότων πριν και μετά την ηρωική ημέρα της 17ης Νοεμβρίου του 1973, και μια σειρά από κείμενα, ποιήματα και τραγούδια που αποτυπώνουν το πνεύμα της επετείου και αναδεικνύουν το μήνυμα που στέλνει η επέτειος στο παρόν. Επιπλέον η θεατρική ομάδα του σχολείου παρουσίασε ένα συγκινητικό θεατρικό δρώμενο.

20221117 093612

Το Πολυτεχνείο ήταν και θα είναι πάντα ένα ζωντανό κάλεσμα για την Δημοκρατία, και την Ελευθερία.