Πρόσκληση μαθητών Πληροφορικής για συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ΕRASMUS+

Πρόσκληση υποβολής αίτησης μαθητών τομέα Πληροφορικής για συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα KA1 – Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Βαρκελώνη

Στο πλαίσιο του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus KA1 (διαπίστευση) της σχολικής μονάδας, καλούνται οι μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης του τομέα Πληροφορικής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στο πρόγραμμα, το οποίο θα υλοποιηθεί το έτος 2023.

Οι μαθητές θα πρέπει να παραδώσουν τις αιτήσεις με τα απαραίτητα δικαιολογητικά στον κ. Σιδηρόπουλο ή στον κ. Καμπερίδη (στο γραφείο τομεαρχών) μέχρι τις 15/11/2022. Δεν θα γίνουν δεκτές εκπρόσθεσμες αιτήσεις.

Θα επιλεγούν βάση κριτηρίων 10 μαθητές και 2 αναπληρωματικοί οι οποίοι εκτός από  τη συμμετοχή τους στις εργασίες του προγράμματος θα ταξιδέψουν στη Βαρκελώνη για δώδεκα (12) ημέρες (με πληρωμένα τα έξοδα) προκειμένου να υλοποιηθεί το πρόγραμμα.

Κριτήρια επιλογής μαθητών για μετακίνηση

1. Βαθμός (να προσκομιστεί αντίγραφο βαθμολογίας προηγούμενης τάξης) – μέγιστη βαθμολογία 20 μονάδες
  2. Γνώση Αγγλικών (να προσκομιστεί αντίγραφο πτυχίου) – μέγιστη βαθμολογία 5 μονάδες σύμφωνα με το παρακάτω

Α2 = Βασική Γνώση (1 μονάδα)

Β1 = Μέτρια Γνώση (2 μονάδες)

Β2 = Καλή Γνώση (3 μονάδες)

Γ1 (C1) = Πολύ Καλή Γνώση (4 μονάδες)

Γ2 (C2) = Άριστη Γνώση (5 μονάδες)

1. Διαγωγή (θα ζητηθεί η γνώμη του συλλόγου καθηγητών) – μέγιστη βαθμολογία 5
  2. Συνέντευξη (οι μαθητές θα ενημερωθούν για την ημερομηνία της συνέντευξης) – μέγιστη βαθμολογία 10 μονάδες

Σύνολο μονάδων επιλογής: 40 μονάδες.

Οι μαθητές μπορούν να παραλάβουν την σχετική αίτηση από το γραφείο των τομεαρχών ή να την τυπώσουν όπως φαίνεται παρακάτω.

ΠΡΟΣΟΧΗ: σε επόμενη φάση για τους μαθητές που θα επιλεγούν θα ζητηθεί συνάντηση με τους γονείς καθώς και σχετικές υπεύθυνες δηλώσεις συναίνεσης συμμετοχής στο πρόγραμμα από αυτούς. Οι μαθητές θα πρέπει να ενημερώσουν τους γονείς και να έχουν την σύμφωνη γνώμη τους προκειμένου να υποβάλουν την αίτηση. Αιτήσεις χωρίς τα απαραίτητα διακαιολογητικά (αντίγραφο βαθμού, γνώσεις αγγλικών, κτλ δεν θα γίνονται δεκτές).

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑ1

ΤΟΜΕΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

2ο ΕΠΑΛ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Ονοματεπώνυμο μαθητή:                                                                             Τάξη:

Ονοματεπώνυμο πατρός:

Ονοματεπώνυμο Μητρός:

Διεύθυνση κατοικίας:

Τηλέφωνο σταθερό (κατοικία):

Τηλέφωνο κινητό μαθητή:

Τηλέφωνο κινητό πατρός:

Τηλέφωνο κινητό μητρός:

Βαθμολογία στην προηγούμενη τάξη: