Μετακίνηση 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης στην Μασσαλία (διάχυση αποτελεσμάτων)

Διάχυση αποτελεσμάτων στην σχολική μονάδα για  πρόγραμμα KA 1 στα πλαίσια της Διαπίστευσης  μετά την κινητικότητα  στη Γαλλία

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στο πλαίσιο της εγκεκριμένης Διαπίστευσης Erasmus+ οργάνωσε και υλοποίησε  εκπαιδευτική επίσκεψη στη Γαλλία, και συγκεκριμένα στη Μασσαλία και στο Παρίσι. Η κινητικότητα  εκπαιδευτικών και μαθητών του προγράμματος Erasmus+, με τίτλο «Διαχείριση, Οργάνωση και Μάρκετινγκ μεσογειακών αγροτουριστικών μονάδων (κρασί, φυσικά καλλυντικά)» πραγματοποιήθηκε από τις 20/9 έως τη 1/10/2022.  Την Παρασκευή  14/10/2022 πραγματοποιήθηκε ημερίδα διάχυσης αποτελεσμάτων και εμπειριών  για την ενημέρωση της σχολικής μονάδας σχετικά με τα πεπραγμένα της κινητικότητας. Με την συγκεκριμένη δράση η σχολική μονάδα συμμετείχε στο Erasmus Days   που διοργανώνεται τα τελευταία έξι χρόνια σε παγκόσμια κλίμακα για την  προβολή του Erasmus+ και των εγκεκριμένων σχεδίων.

Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε τόσο από τους καθηγητές όσο και από τους μαθητές που συμμετείχαν στη μετακίνηση. Στην συνάντηση συμμετείχαν  καθηγητές και  μαθητές του σχολείου και μέλη της εκπαιδευτικής και τοπικής κοινότητας.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα περιέγραψαν με πολύ ενθουσιασμό  την προσωπική τους πρωτόγνωρη εμπειρία  και μοιράστηκαν τα αποτελέσματα των  εκπαιδευτικών  εργασιών και των πολιτιστικών επισκέψεων που πραγματοποιήθηκαν κατά την διάρκεια της κινητικότητας.

Οι καθηγητές ενημέρωσαν την παιδαγωγική ομάδα και τους μαθητές για τις εργασίες που πραγματοποιήθηκαν, τις εκπαιδευτικές και πολιτιστικές επισκέψεις που συμμετείχαν με πλούσιο φωτογραφικό υλικό. Ακολούθησε διάλογος με το κοινό και δόθηκαν πληροφορίες σχετικά με την δράση.

Τόσο οι καθηγητές όσο και οι μαθητές έμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι από τις δραστηριότητες καθώς και από τις εκπαιδευτικές εργασίες που πραγματοποιήθηκαν.

eramsus ka1 diapisteusi massalia1

eramsus ka1 diapisteusi massalia2