Επίσκεψη στο Τελλόγλειο

Επίσκεψη στο Τελλόγλειο ίδρυμα και στο Ανατομείο

Η βιωματική μάθηση και η αισθητική καλλιέργεια των μαθητών ολοκληρώνουν την θεωρητική κατάρτιση. Στα πλαίσια αυτών των αρχών πραγματοποιήθηκαν διδακτικές επισκέψεις μαθητών μας, των τμημάτων ΓΕ1 και ΤΕ2, στο Ανατομείο, και των τμημάτων ΓΠ1,ΓΠ2.ΓΝ1,ΓΝ2 ΒΥ1,ΒΥ3,ΒΥ4,ΒΡ1 στο Τελλόγλειο, όπου φιλοξενείται έκθεση έργων ζωγραφικής, του μουσείου του Λούβρου, με θέματα από την Ελληνική μυθολογία. Οι μαθητές παρακολούθησαν την ξενάγηση με ενδιαφέρον , απαντούσαν στις ερωτήσεις των ξεναγών και συμμετείχαν σε δράσεις<< μουσειακής παιδείας>> στο τέλος της ξενάγησης. Οι δράσεις αυτές σκοπό έχουν να προωθήσουν την ενεργή συμμετοχή των παιδιών , να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι στα μουσειακά εκθέματα και να εμπεδώσουν καλύτερα την μάθηση μέσα από το συνεργατικό παιχνίδι. Ακόμη με αφορμή τα έργα έγινε συσχετισμός με την ιστορία την οποία διδάσκονται οι μαθητές στην Β΄ τάξη (Μεσαίωνας , Αναγέννηση , Διαφωτισμός κ.λ.π.)και αυτό βέβαια, βοηθάει στην καλύτερη εμπέδωση της.