Διδακτική Επίσκεψη στο επιμελητήριο Πιερίας

Διδακτική επίσκεψη στο επιμελητήριο Πιερίας

Τα μαθήματα <<ερευνητικών>> προσφέρουν την ευκαιρία στους μαθητές, να ξεφύγουν από τα στενά πλαίσια του μαθήματος στην τάξη, και να διδαχθούν μέσα από την ενεργοποίηση και την βιωματική μάθηση. Μια από τις πολλές τέτοιες δράσεις, που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας, έγινε με την επίσκεψη μαθητών των τμημάτων ΒΟ1 και ΒΟ2 στο επιμελητήριο Πιερίας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον οικονομικό σύμβουλο κ. Χουσουρίδη Νικόλαο για τον σκοπό λειτουργίας των επιμελητηρίων , τον ρόλο που παίζουν στην ανάπτυξη του τόπου, καθώς και για τις δράσεις, που πραγματοποιεί το επιμελητήριο Πιερίας για ενίσχυση των επιχειρήσεων και ειδικότερα της ατομικής επιχείρησης, θέμα το οποίο επεξεργάζονται οι μαθητές στο μάθημα της ερευνητικής τους εργασίας.