Διάχυση αποτελεσμάτων προγράμματος WAY, συνάντηση στην Πορτογαλία

ΔΙΑΧΥΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Erasmus+ WAY (Whole school Approach for Youth with migrant background ) , Silves της Πορτογαλίας.

silves dissemination1

Την Τρίτη 27/09/2022 στην αίθουσα συνεδριάσεων του  2ου ΕΠΑΛ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ πραγματοποιήθηκε ενημέρωση μαθητών και εκπαιδευτικών σχετικά με τη συνάντηση εκπαίδευσης  που  πραγματοποιήθηκε  στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ WAY στο Silves της Πορτογαλίας, « Η προώθηση της υγείας των μαθητών και του προσωπικού μέσω των σχολικών μονάδων: ως απαραίτητο συστατικό της εκπαιδευτικής διαδικασίας», με ιδιαίτερη έμφαση στους μαθητές με μεταναστευτικό υπόβαθρο.

silves dissemination2

Οι εκπαιδευτικοί κ. Παπαγεωργίου και κ. Δουλγεράκη  παρουσίασαν αναλυτικά το περιεχόμενο της τριήμερης εκπαίδευσης στο Silves δίνοντας βαρύτητα στις βιωματικές διαδικασίες και στα βήματα που ακολούθησαν οι συνολικά 60 εκπαιδευόμενοι  (χωρισμένοι σε ομάδες) από όλες τις χώρες που συμμετείχαν, προκειμένου να καταλήξουν σε συμπεράσματα και να καταθέσουν τις δικές τους προτάσεις.  Στο πλαίσιο αυτό αναφέρθηκαν οι κοινές δράσεις των ομάδων (συζητήσεις, ερωτηματολόγια, brainstorming, μελέτη περίπτωσης) καθώς και η χρησιμότητα του  διαγνωστικού εργαλείου( SHE) αποτύπωσης της κατάστασης στις σχολικές μονάδες σχετικά με την προώθηση της υγείας,( όπως παρουσιάστηκε από την καθηγήτρια του Πανεπιστήμιου Biccocca του Μιλάνου, κ. Veronica Velasco). Ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση των παρευρισκόμενων εκπαιδευτικών – μαθητών σχετικά με την πρόταση του 2ου Επαλ για τη δημιουργία ενός οδηγού –εγχειριδίου με χρήσιμο υλικό για το προσωπικό του σχολείου (κανόνες υγιεινής, πληροφορίες για πρόσβαση σε υπηρεσίες υγείας, δομές, συμβουλευτικά κέντρα κ.ά) καθώς και προτάσεις για μελλοντικές αλλαγές που επηρεάζουν στο σύνολο την υγεία του προσωπικού και ειδικότερα μαθητές με μεταναστευτικό υπόβαθρο. Ακολούθησε σύντομο βιντεο και προβολή φωτογραφικού υλικού από την εκπαίδευση και την ξενάγηση στην περιοχή. Από το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης συμμετείχαν πέντε καθηγητές στην εκπαιδευτική συνάντηση προγράμματος Erasmus+ WAY  (κ. Σιδηρόπουλος, κ. Αγγέλης, κ. Παπαγεωργίου, κ. Δουλγεράκη, κ. Καμπερίδης).

Δείτε εδώ την παρουσίαση

silves dissemination3