Ομιλία κάπνισμα

ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ

ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΣΤΟ 2Ο ΕΠΑΛ

Την Πέμπτη 01-11-12 ο Δρ. Σπύρος Δ. Φωτιάδης, ειδικός Παθολόγος-Διαβητολόγος, Διδάκτωρ Ιατρικής σχολής Α.Π.Θ., σε ομιλία του στους μαθητές της Α΄ τάξης του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης ανέλυσε τις βλαβερές και πολύ επικίνδυνες συνέπειες που επιφέρει το κάπνισμα στην υγεία των ανθρώπων.

Προέτρεψε τους μαθητές να επιχειρήσουν την διακοπή καπνίσματος (όσων καπνίζουν), έχοντας αρωγό και συμπαραστάτη στη προσπάθεια τους αυτή και τα ειδικά ιατρεία καπνίσματος που υπάρχουν και λειτουργούν στα νοσοκομεία πλαισιωμένα από εξειδικευμένους επιστήμονες. Αυτοί που δεν καπνίζουν να μην το ξεκινήσουν.

Απάντησε τεκμηριωμένα σε πολλές ερωτήσεις των μαθητών που έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και προβληματισμό.

Ελπίζουμε και πιστεύουμε πως ίσως κάποια παιδιά θα σκεφθούν πιο ώριμα και υπεύθυνα και θα προσπαθήσουν να διώξουν το κάπνισμα από τη ζωή τους.