Ενημέρωση εκπαιδευτικής κοινότητας μετά την επίσκεψη στην Ρουμανία

Διάχυση αποτελεσμάτων στην σχολική μονάδα για το πρόγραμμα Together μετά την συνάντηση στο Γκαλάτσι - Ρουμανία

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος “Together to improve our Future”, στο οποίο συμμετέχει το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή  27/5/2022 ενημέρωση όλων των εμπλεκομένων στο πρόγραμμα (μαθητών και καθηγητών), μετά 6η συνάντηση του προγράμματος που ήταν και η τελευταία στην πόλη Γκαλάτσι στη Ρουμανία. Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε τόσο από τους καθηγητές όσο και από τους μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα κατά την εβδομάδα 16/05 - 20/05/2022

Στην συνάντηση συμμετείχαν οι καθηγητές και  οι μαθητές που αποτελούν την παιδαγωγική ομάδα τους προγράμματος.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στην μετακίνηση περιέγραψαν την προσωπική τους πρωτόγνωρη εμπειρία συνεργασίας και επικοινωνίας με τους  μαθητές των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Οι μαθητές μοιράστηκαν τα αποτελέσματα των  εκπαιδευτικών  εργασιών που πραγματοποιήθηκαν κατά την διάρκεια της εβδομάδας που συμπεριλάμβανε ομαδικές εργασίες δημιουργίας έργων γκράφιτι, που θα κοσμούν την αυλή του σχολείου υποδοχής “Eremia Grigorescu”  στο Târgu Bujor και διαγωνισμού βίντεο με δημιουργίες των μαθητών και θέμα: “My dream job”. Οι μαθητές από τη αρχή χωρίστηκαν σε ομάδες που είχαν μέλη από όλες τις συμμετέχουσες χώρες και όλη την εβδομάδα  εργάστηκαν εποικοδομητικά και αποτελεσματικά.

diaxusi together after romania1

Οι καθηγητές ενημέρωσαν την παιδαγωγική ομάδα και τους μαθητές για τις εργασίες που πραγματοποιήθηκαν, τις εκπαιδευτικές επισκέψεις που συμμετείχαν με πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

Τόσο οι καθηγητές όσο και οι μαθητές έμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι από τις δραστηριότητες καθώς και από τις εκπαιδευτικές εργασίες που πραγματοποιήθηκαν.