Προκήρυξη στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού 2022

Με την Aρ.Πρ.:2232.1/28038/2022/19-04-2022 Προκήρυξη Υπουργού Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής προκηρύχθηκε η εισαγωγή συνολικά 1.681 σπουδαστών/σπουδαστριών (926 Πλοιάρχων και 755 Μηχανικών) στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.

Εγγραφή χρήστη στο Λ.Σ-ΕΛ.ΑΚΤ. (προϋπόθεση για καταχώρηση αίτησης Α.Ε.Ν.) [ https://regusr.hcg.gr/].

Ηλεκτρονική καταχώρηση αίτησης Α.Ε.Ν. [ https://eisaen.hcg.gr/]

Ηλεκτρονική Υποβολή Αίτησης

Όλοι οι υποψήφιοι/-ες, από την 19-04-2022 πρέπει να υποβάλλουν αίτηση ηλεκτρονικά ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες σύμφωνα με το Παράρτημα Ε. ΠΡΟΣΟΧΗ: Όλοι οι υποψήφιοι ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να δηλώσουν όλες τις Σχολές (με τη σειρά επιθυμίας τους) της μίας ή και των δύο ειδικοτήτων όπως ΑΚΡΙΒΩΣ θα τις δηλώσουν και στο μηχανογραφικό του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Όλοι οι υποψήφιοι με τη χρήση των κωδικών τους, καθ’ όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού, θα μπορούν να παρακολουθούν την αίτησή τους και τα περιλαμβανόμενα σε αυτή στοιχεία.

naytiko

Προθεσμίες υποβολής

Όλοι οι υποψήφιοι μετά την ολοκλήρωση της υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης οφείλουν να υποβάλλουν σε οποιαδήποτε Α.Ε.Ν. (Παράρτημα Γ) κανονικά και πλήρη τα δικαιολογητικά τους προκειμένου να γίνει αποδεκτή η αίτησή τους. 1. Δικαιολογητικά Γενικής Κατηγορίας Οι υποψήφιοι/-ες πρέπει να δηλώσουν τις Α.Ε.Ν. στο μηχανογραφικό δελτίο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, και επιπλέον πρέπει, έχοντας μαζί τους το αποδεικτικό της αίτησης που υπέβαλαν ηλεκτρονικά στο Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής (Υ.ΝΑ.Ν.Π.) σύμφωνα με τη διαδικασία του κεφαλαίου Ε, να υποβάλουν, αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, σε οποιαδήποτε Α.Ε.Ν. τα κάτωθι δικαιολογητικά, κανονικά και πλήρη, από την 19-04-2022 μέχρι και την 19-05-2022 ημέρα Πέμπτη.

Κατεβάστε την....  :  Προκήρυξη ΑΕΝ 2022-2023 (ΑΔΑ: Ψ3ΦΡ4653ΠΩ-090)