Έγκριση Ευρωπαϊκού Προγράμματος YOUCAN

Ανακοίνωση (announcement) έγκρισης Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ για το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης με τίτλο:

YOUCAN - YOUth with migrant dropout tackling: CApacity buildiNg

Project code: 2021-1-BE01-KA220-SCH-000024723

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης συμμετέχει στο εγκεκριμένο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS+ με τίτλο " YOUCAN - YOUth with migrant dropout tackling: CApacity buildiNg". Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οργανισμοί από διάφορες χώρες της Ευρώπης. Πρόκεται για ένα καινοτόμο πρόγραμμα που έχει ως στόχο την μείωση της μαθητικής διαρροής από την σχολική μονάδα και την συνεργασία με τοπικούς φορείς για την επαγγελματική αποκατάσταση των νέων.

Ο γενικός στόχος αυτής της πρότασης είναι να συμβάλει στον εκσυγχρονισμό και να ενισχύσει την ανταπόκριση των συστημάτων εκπαίδευσης και κατάρτισης και των πολιτικών για τη νεολαία στις κύριες προκλήσεις που προκύπτουν από την εγκατάλειψη του σχολείου νέων μεταναστών και τον κοινωνικό αποκλεισμό, με την οικοδόμηση της ικανότητας της κοινοπραξίας να λειτουργούν διακρατικά και με διατομεακή προσέγγιση. Με την υλοποίηση αυτού του έργου θέλουμε να πετύχουμε:

1. Ανοιχτές συνέργειες και ενισχυμένη συνεργασία με τοπικούς οργανισμούς/εταίρους που δραστηριοποιούνται σε διαφορετικούς τομείς εκτός της εκπαίδευσης, της κατάρτισης και της νεολαίας ή σε άλλους κοινωνικοοικονομικούς τομείς (ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ όλων των παραγόντων εντός των σχολείων, καθώς και με οικογένειες και άλλους εξωτερικούς ενδιαφερόμενους).

2.αυξημένη διάθεση οικονομικών πόρων (εκτός από τα κονδύλια της ΕΕ) για τη διοργάνωση κοινοτικών/διεθνών έργων στον τομέα της εκπαίδευσης, της κατάρτισης και της νεολαίας·

3. Αυξημένη ποιότητα στην προετοιμασία, υλοποίηση, παρακολούθηση και παρακολούθηση κοινοτικών/διεθνών έργων και αυξημένη ικανότητα και επαγγελματισμό για εργασία σε επίπεδο ΕΕ/διεθνές: βελτιωμένες ικανότητες διαχείρισης και στρατηγικές διεθνοποίησης.

Περισσότερες Πληροφορίες εδώ: https://2epal-kater.pie.sch.gr/2epal/index.php/el/drastiriotites/europaika-programmata/erasmus2022-2024/youcan