Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της Ελληνικής Αστυνομίας με το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων 2022

Προθεσμίες

Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στο Αστυνομικό Τμήμα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, προσκομίζοντας παράλληλα το δελτίο εξεταζομένου/ης υποψηφίου/ας του Υ.ΠΑΙ.Θ. ή φωτοαντίγραφο της Αίτησης – Δήλωσης που υπέβαλαν στο Υ.ΠΑΙ.Θ. για τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις και το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας ή τον κατά περίπτωση νόμιμο τίτλο παραμονής για τους ομογενείς,  μέχρι την ώρα 15.00 της 27-02-2022.

Οι υποψήφιοι/ες της κατηγορίας «τέκνα Ελλήνων του Εξωτερικού κ.τ.λ.» (Ν. 2552/1997, σε συνδυασμό με το Ν. 2909/2001), θα υποβάλουν την αίτηση με τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά, από 04-07-2022 μέχρι την 15:00 ώρα της 20-07-2022, στο Αστυνομικό Τμήμα της κατοικίας ή διαμονής τους στην Ελλάδα ή στα Προξενεία της Ελλάδας στις Χώρες που διαμένουν.

Μετά τις καταληκτικές ημερομηνίες δεν γίνονται δεκτές αιτήσεις συμμετοχής. Επιπλέον, αίτηση που υποβάλλεται με τρόπο διαφορετικό από τον οριζόμενο στην παρούσα προκήρυξη, όπως ενδεικτικά με συστημένη επιστολή, ηλεκτρονική αποστολή ή με εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, δεν γίνεται δεκτή.

ASTYNOMIA LOGO

Για τον τόπο και το χρόνο διεξαγωγής των προκαταρκτικών εξετάσεων και για το πρόγραμμα εξέτασης, οι υποψήφιοι/ες θα ενημερώνονται με δική τους ευθύνη από www.hellenicpolice.gr ή www.astynomia.gr και από τις Διευθύνσεις Αστυνομίας και τα Αστυνομικά Τμήματα, όταν εκδοθεί.

Το πρόγραμμα θα εκδοθεί αμέσως μετά την καταληκτική ημερομηνία (27-02-2022) υποβολής των αιτήσεων συμμετοχής στο διαγωνισμό και οι προκαταρκτικές εξετάσεις εκτιμάται ότι θα διεξαχθούν κατά τους μήνες Μάρτιο - Απρίλιο τ.έ.

Για τους/ις υποψήφιους/ες της κατηγορίας «Τέκνα Ελλήνων του Εξωτερικού κ.λπ.», εκτιμάται ότι το πρόγραμμα θα εκδοθεί περί τα μέσα του Αυγούστου και οι προκαταρκτικές εξετάσεις θα διεξαχθούν στα τέλη Αυγούστου.

Αριθμός εισακτέων

1. Ο αριθμός των ιδιωτών υποψηφίων που θα εισαχθούν στη Σχολή Αστυφυλάκων καθορίζεται σε επτακοσίους τριάντα (730) και εκείνων που θα εισαχθούν στη Σχολή Αξιωματικών σε εβδομήντα (70). Η κατανομή των θέσεων ανά σύστημα συμμετοχής και κατηγορία υποψηφίων περιγράφεται λεπτομερώς στο Παράρτημα 2 της παρούσας Προκήρυξης.

Η κατανομή των θέσεων σε υποψήφιους που εξετάστηκαν το 2020 με το παλαιό ή το νέο σύστημα και συμμετέχουν στις διαδικασίες επιλογής για εισαγωγή στην  τριτοβάθμια εκπαίδευση, χωρίς νέα εξέταση, θα γίνει με βάση την Απόφαση της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, που θα καθορίσει το σχετικό ποσοστό, σύμφωνα με την παράγραφο 5 του άρθρου 54 του Ν. 4777/2021 (Α ́ 25) και θα γνωστοποιηθεί με σχετική ανακοίνωση.

Γίνεται μνεία ότι δεν θα κατανεμηθούν θέσεις σε υποψήφιους των ειδικών κατηγοριών του άρθρου 42 του ν. 1481/1984 (Α ́ 152).

Η κατανομή των θέσεων σε υποψήφιους που εξετάστηκαν το 2020 με το παλαιό ή το νέο σύστημα και συμμετέχουν στις διαδικασίες επιλογής για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, χωρίς νέα εξέταση, θα γίνει με βάση την Απόφαση της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, που θα καθορίσει το σχετικό ποσοστό, σύμφωνα με την παράγραφο 5 του άρθρου 54 του Ν. 4777/2021 (Α ́ 25) και θα γνωστοποιηθεί με σχετική ανακοίνωση.

Γίνεται μνεία ότι ενδέχεται να μην κατανεμηθούν θέσεις σε υποψήφιους των ειδικών κατηγοριών του άρθρου 42 του ν. 1481/1984 (Α ́ 152), μετά την οριστική κατανομή θέσεων σε υποψήφιους που εξετάστηκαν το 2020 με το παλαιό ή το νέο σύστημα.

Ετι

Δείτε την προκήρυξη εδώ.