Ενημέρωση για ΚΑΡΠΑ

Εκπαίδευση Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης

Με πρωτοβουλία του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης και σε συνεργασία με το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών του Ε.Ε.Σ. παραρτήματος Κατερίνης, πραγματοποιήθηκε επίδειξη και εκμάθηση Πρώτων Βοηθειών και συγκεκριμένα Καρδιοναπνευστικής Αναζωογόνησης, στους μαθητές της Γ’ τάξης του τομέα Υγείας και Πρόνειας. Οι μαθητές με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησαν την επίδειξη και εκδήλωσαν την ικανοποίηση τους ευχαριστώντας τους Εθελοντές Σμαρείτες και ιδιαίτερα τον κ. Κατιρτζή Δημήτριο και την κα. Καρυπίδου Παναγιώτα, δηλώνοντας μάλιστα αρκετοί από αυτούς συμμετοχή στο Σώμα Εθελοντών.

Παράλληλα, στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας του 2ου ΕΠΑΛ πραγματοποιήθηκαν ενημερωτικές διαλέξεις Αντικαπνιστικής Δράσης, στους μαθητές όλων των τάξεων του Σχολείου, από τους εκπροσώπους του Ε.Ε.Σ.

Το σχολείο ευχαριστεί θερμά τον κ. Κατιρτζή, καθηγητή Φυσικής Αγωγής στο ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής και την κ. Καρυπίδου Παναγιώτα, Νοσηλεύτρια για τον ελεύθερο χρόνο τους, που με προθυμία αφιέρωσαν στους μαθητές μας.