Συνάντηση μαθητών του προγράμματος Together for our Future για την επικαιροποίηση του λεξικού

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος "Together to Improve Our Future", στο οποίο συμμετέχει το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης και τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας COVID 19, πραγματοποιήθηκε , συνάντηση των μαθητών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, προκειμένου να ανταποκριθεί η σχολική μονάδα στις απαιτήσεις του σχεδίου. Η συνάντηση υλοποιήθηκε στις 23 Νοεμβρίου 2021 στην βιβλιοθήκη του σχολείου.

together vocab version2 1

Η συνάντηση των μαθητών πραγματοποιήθηκε λίγο πριν την  μετακίνηση μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου στην Ποτέντζα της Ιταλίας που θα πραγματοποιηθεί η τρίτη συνάντηση των εταίρων κατά την εβδομάδα 29/11-4/12/2021. Οι συμμετέχοντες συζήτησαν τις εργασίες  που θα πραγματοποιηθούν στην συνάντηση και εργάστηκαν για την επικαιροποίηση  του λεξικού.

together vocab version2 2

Το λεξικό έχει υλοποιηθεί από όλες τις χώρες του προγράμματος προκειμένου να γνωρίσουν οι μαθητές ορισμένες χρήσιμες λέξεις καθημερινότητας σε διάφορες γλώσσες καθώς και τον τρόπο με τον οποίο αυτές προφέρονται. Για τις ανάγκες του προγράμματος προστέθηκαν νέες ομάδες λέξεων και  οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και ολοκλήρωσαν την προβλεπόμενη δραστηριότητα μετάφρασης στα Ελληνικά βασικών λέξεων που έχουν οριστεί από το πρόγραμμα.

together vocab version2 3