Επίσκεψη στο δημαρχείο στο πλαίσιο του προγράμματος IHAVET

Την αντιπροσωπεία υποδέχθηκε, εκ μέρους του Δημάρχου Κατερίνης Κώστα Κουκοδήμου, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου ο Γενικός Γραμματέας του Δήμου. Ο κ. Κώστας Λιακόπουλος αναφέρθηκε στις πολιτικές του Δήμου σε σχέση με το μεταναστευτικό και ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά την υποδοχή και προσαρμογή των μαθητών-παιδιών μεταναστών στα σχολεία της Κατερίνης. Κατά τη διάρκεια της παραμονής της αντιπροσωπείας στο Δημαρχείο, μαθητές και εκπαιδευτικοί από τα συμμετέχοντα σχολεία είχαν αναλυτική ενημέρωση από τον Συντονιστή Εκπαίδευσης της δομής Προσφύγων στην Κ. Μηλιά Δημήτριο Μήττα.

Πρόγραμμα IHAVET 1

Συμμετέχοντες στην εκδήλωση ήταν: Ecepaa – Βέλγιο, διοργανωτής του προγράμματος, CoNNGI – Ιταλία, CIEP (Centre d’ information et education populaire), Eurocircle-Europe Direct -Γαλλία, Escola Secundaria de Silves – Πορτογαλία, 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης – Ελλάδα  και το πρώτο ιδιωτικό σχολείο Leonardo da Vinci – Βουλγαρία.

Όπως τονίστηκε, το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα IHAVET επιδιώκει να συνεισφέρει στη μείωση του ποσοστού των νέων που εγκαταλείπουν την εκπαίδευση και οι οποίοι προέρχονται από οικογένειες μεταναστών, δημιουργώντας μια ολοκληρωμένη, ολιστική προσέγγιση για μια Ευρωπαϊκή εγκεκριμένη δέσμη εργαλείων (toolkit).

Οι εκπρόσωποι του ΕΠΑΛ Κατερίνης εξέφρασαν τις ευχαριστίες τους στον Διοικητή της Δομής Μεταναστών στην Κ. Μηλιά, Νίκο Κατανά και τον Παναγιώτη Τριανταφυλλίδη από τον Δήμο Κατερίνης για την αμέριστη βοήθεια που παρείχαν στην οργάνωση της εκδήλωσης.

πρόγραμμα IHAVET 2

Δημοσίευση από: Δήμο Κατερίνης