Δελτίο τύπου συνάντησης Erasmus+ στο 2ο ΕΠΑΛ

erasmus plus opaque

together

Διεθνής Συνάντηση στην Κατερίνη, Ελλάδα

Η ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΝΤΟΜΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (Short Term Training) ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ “TOGETHER FOR OUR FUTURE” ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ 11-15 Οκτωβρίου 2021.

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης θα φιλοξενήσει όλους τους εταίρους του προγράμματος στην Κατερίνη για μια βραχυπρόθεσμη επιμόρφωση.

Οι συμμετέχοντες στην εκδήλωση είναι : το SU "Konstantin Velichkov" από την Βουλγαρία, το Agrupamento de Escolas de Castro Daire από την Ισπανία, το Liceul Tehnologic „Eremia Grigorescu” Târgu Bujor από την Ρουμανία , το Liceo Rosa-Gianturco - Potenza από την Ιταλία, το SANIYE HUSAMETTIN OZALTIN ORTAOKULU από την Τουρκία και το 2ο Επαγγελματικό Λύκειο Κατερίνης από την Ελλάδα.

Στόχος του προγράμματος είναι να παράγει ένα εκπαιδευτικό μοντέλο (εν μέρει ηλεκτρονική μάθηση και εν μέρει πρόσωπο με πρόσωπο) σε κάθε συμμετέχων σχολείο, που θα βασίζεται στις εμπειρίες του κάθε εταίρου και θα παράσχει ένα κατάλληλο σύνολο στρατηγικών διδασκαλίας και εκμάθησης που θα οδηγήσουν στην ανάπτυξη επιχειρηματικών και ψηφιακών δεξιοτήτων καθώς και δεξιότητες ξένων γλωσσών.

Αυτό το μοντέλο θα περιλαμβάνει νέες και καινοτόμες μεθόδους μάθησης βασισμένες σε τεχνολογίες ΤΠΕ αλλά και προσωπικής μάθησης και  θα συμπεριληφθεί στο πρόγραμμα σπουδών κάθε σχολείου. Όλες οι στρατηγικές, θα βασίζονται στις ανάγκες και τις εμπειρίες των εταίρων και θα είναι προσαρμοσμένες ώστε να συμπεριλαμβάνουν τους μαθητές με κοινωνικές και οικονομικές δυσκολίες ή με μαθησιακές δυσκολίες. Είμαστε πεπεισμένοι ότι για να δώσουμε σε όλους τους μαθητές μας ευκαιρία να ολοκληρώσουν την εκπαίδευσή τους, να αποτρέψουν την πρόωρη εγκατάλειψη του σχολείου και να καταπολεμήσουν την αποτυχία και επομένως να αυξήσουν τις πιθανότητες επιτυχίας τους στην μελλοντική τους σταδιοδρομία, πρέπει να προετοιμάσουμε τους μαθητές να γνωρίσουν την αυτό-εκπαίδευση.

Στην συγκεκριμένη συνάντηση, καθηγητές του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης θα διδάξουν μια πληθώρα εγαλείων WEB 2 Tools, τα οποία θα υποβοηθήσουν την εκπαιδευτική διαδικασία.

2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης, Νέο Κεραμίδι, Κατερίνη, 60100

Υπ. Επικοινωνίας : Δρ. Σιδηρόπουλος Δημήτρης