Πρόσκληση μαθητών για συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα (ΝΕΟ)

Πρόσκληση μαθητών 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης που ανήκουν στους τομείς Υγείας-Πρόνοιας και Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος, για συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης έλαβε σχετική έγκριση για επιχορήγηση Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ 2020 με κωδικό αριθμό 2020-1-EL01-KA102-078308 και τίτλο «Aανάπτυξη δεξιοτήτων σε καινοτόμες τεχνολογίες νέων προϊόντων και υπηρεσιών».

Καλούνται οι μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης που ανήκουν στους τομείς 1) Υγείας-Πρόνοιας και 2) Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν, να υποβάλουν σχετική αίτηση-δήλωση στο γραφείο των υποδιευθυντών έως την Τρίτη 12/10/2021 (η αίτηση υπάρχει στο γραφείο των υποδιευθυντών ή μπορείτε να την τυπώσετε από το τέλος της σελίδας). Λόγω COVID το πρόγραμμα πήρε παράταση έναν επιπλέον χρόνο και το ταξίδι υπολογίζεται να πραγματοποιηθεί αν οι συνθήκες το επιτρέψουν τον Ιανουάριο του 2022. Όλοι οι μαθητές που θα υποβάλουν την σχετική δήλωση μπορούν να συμμετάσχουν στις εργασίες του προγράμματος. Επίσης, θα επιλεγούν με βάση τα ακόλουθα κριτήρια 24 μαθητές (δώδεκα από κάθε τομέα) και 4 αναπληρωματικοί (δύο από κάθε τομέα), οι οποίοι εκτός από  τη συμμετοχή τους στις εργασίες του προγράμματος θα ταξιδέψουν στη Βαρκελώνη για δεκαέξι (16) ημέρες (χωρίς έξοδα) προκειμένου να υλοποιηθεί το πρόγραμμα.

Κριτήρια επιλογής μαθητών για μετακίνηση

• Βαθμός στην προηγούμενη τάξη
  • Γνώση Αγγλικών (να προσκομιστεί αντίγραφο πτυχίου)
  • Διαγωγή (θα ζητηθεί η γνώμη του συλλόγου καθηγητών)