Πληροφορίες για ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ 2021-22

Το Μεταλυκειακό έτος – Τάξη μαθητείας απευθύνεται σε Αποφοίτους κατόχους απολυτηρίου Λυκείου και πτυχίου ΕΠΑ.Λ., έχει διάρκεια 11 μηνών και περιλαμβάνει:

Α. Πρόγραμμα μάθησης σε εργασιακό χώρο ,με αμοιβή ( περίπου 20 Ευρώ)  διάρκειας 156 ημερολογιακών ημερών (τριάντα δύο (32) ωρών εβδομαδιαίως, επιμερισμένο σε τέσσερις (4) ημέρες, οκτώ (8 ώρες την ημέρα), εξαιρουμένων των εβδομάδων που περιλαμβάνουν επίσημες αργίες και του χρονικού διαστήματος που ο εργοδότης παραμένει κλειστός.

Β. Εργαστηριακό μάθημα ειδικότητας συνολικής διάρκειας διακοσίων τριών (203) ωρών. Το πρόγραμμα αυτό διδάσκεται μία (1) ημέρα την εβδομάδα για επτά (7) διδακτικές ώρες από εκπαιδευτικό προσωπικό του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων σε Εργαστηριακά Κέντρα (ΕΚ) ή/και σε Σχολικά Εργαστήρια των ΕΠΑΛ

Γ. Δυνατότητα αναβάθμισης του Πτυχίου μέσω Εξετάσεων ΕΟΠΠΕΠ σε επίπεδο 5.

mathitia logo

Στην υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος Μαθητείας μπορούν να συμμετέχουν ως εργοδότες, φορείς του δημόσιου τομέα καθώς και ιδιωτικές επιχειρήσεις.

Πληροφορίες για ενδιαφερόμενους Μαθητές :

• Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων : Κατσάρα Παναγιώτα ΠΕ87.09 Τηλ 6977009893
  • Βοηθός Νοσηλευτή : Παπαγεωργίου Αγγελική ΠΕ87.02 Τηλ 6977278928
  • Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής & Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου  : Κατσαμάγκας Γεώργιος ΠΕ88.05 Τηλ 696974049780
  • Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών : Δουλγεράκη Άντα ΠΕ88.04 Τηλ 6977348180

Οι Αιτήσεις των Μαθητών αναμένονται να ξεκινήσουν τέλη Σεπτεμβρίου