Συνάντηση συντονιστών Ευρωπαϊκού προγράμματος EES

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στην Πορτογαλία στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+

1

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στο πλαίσιο του εγκεκριμένου ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ ΚΑ2 με τίτλο «Effective e-Learning System Based on Digital Competences», συμμετείχε στην συνάντηση των συντονιστών του προγράμματος με στόχο την τελική αξιολόγηση του προγράμματος η οποία πραγματοποιήθηκε στην Braga της Πορτογαλίας.

Στη συνάντηση, η οποία διήρκησε από τις 23/09 έως και 26/09/2021, συμμετείχε ο συντονιστής του προγράμματος κ. Σιδηρόπουλος Δημήτριος από τον Τομέα Πληροφορικής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης. Η υποδοχή όλων των συντονιστών του προγράμματος έγινε από την σχολική μονάδα «Escola Secundaria Sa de Maranda’’, που έχει έδρα την Braga της Πορτογαλίας.

Οι στόχοι της συνάντησης - επίσκεψης καθώς και τα παραγόμενα αποτελέσματα περιγράφονται συνοπτικά ως εξής:

- Παρουσίαση των αποτελεσμάτων του 1ου  και 2ου έτους του προγράμματος

- Ενημέρωση σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα της Πορτογαλίας, την διαδικασία μάθησης, την εκπαιδευτική διαδικασία στην περίοδο COVID.

- Ποσοστική και ποιοτική αξιολόγηση των δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν από κάθε σχολική μονάδα στην διάρκεια του προγράμματος

- Δημιουργία ερωτηματολογίου αξιολόγησης του συνολικού αποτελέσματος - αντίκτυπος του προγράμματος σε κάθε εκπαιδευτική κοινότητα

- Αξιολόγηση της συνεργασίας και της επικοινωνίας μεταξύ των συντονιστών και γενικότερα των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα

- Αξιολόγηση των ενεργειών διάχυσης των αποτελεσμάτων στην εκπαιδευτική κοινότητα και στο υπόλοιπο κοινό

- Διερεύνηση του εργαλείου mobility tool και συμπλήρωση των κατάλληλων πεδίων για την τελική αξιολόγηση του προγράμματος από τον εκάστοτε φορέα (ΙΚΥ)

- Ενημέρωση δικτυακών τόπων και μέσων κοινωνικής δικτύωσης (website, school website, eTwinning, Facebook)

- Παρουσίαση των σχολικών δικτυακών τόπων κάθε χώρας, όπου παρουσιάζεται η πορεία και τα πεπραγμένα του προγράμματος (στο 2ο ΕΠΑΛ: http://2epal-kater.pie.sch.gr/2epal/index.php/el/drastiriotites/europaika-programmata/erasmus-2018-2020/ees-erasmus). Διαδικυακή παρουσία του προγράμματος στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

- Συζήτηση για την συνολική διαχείριση του προγράμματος, προώθηση του προγράμματος, διάχυση αποτελεσμάτων, αρμοδιότητες κάθε χώρας.

- Αποφασίστηκε η τελική υποβολή αξιολόγησης του προγράμματος στον εκάστοτε υπεύθυνο φορέα (ΙΚΥ), να πραγματοποιηθεί έως το τέλος Σεπτέμβρη 2021.

2

Κατά την διάρκεια της παραμονής τους στην Braga οι συντονιστές του προγράμματος συμμετείχαν σε μια σειρά εκπαιδευτικών και πολιτιστικών δράσεων. Πιο συγκεκριμένα:

- Ξεναγήθηκαν στους χώρους της σχολικής μονάδας φιλοξενίας και συζήτησαν με συναδέλφους καθηγητές (αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια πληροφορικής, μουσείο σχολείου, βιβλιοθήκη, φάρμα, κτλ).

- Παρακολούθησαν διάλεξη για τον τρόπο λειτουργίας του εκπαιδευτικού συστήματος στην Πορτογαλία, καθώς και τον τρόπο εξέλιξης και αξιολόγησης των εκπαιδευτικών

- Πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Καθολικό Ιερό του Bom Jesus στην περιοχή Tenoes λίγο έξω από την πόλη της Braga.

- Πραγματοποίησαν επίσκεψη στον καθεδρικό Ναό Se Tresor και το μουσείο της Braga.

- Πραγματοποίησαν πολιτισμική επίσκεψη στην παραθαλλάσια περιοχή του Esposende.

- Πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επισκέψη στην πόλη του Porto και στον Καθεδρικό Ναό της πόλης (μια Ρωμαιοκαθολική εκκλησία που βρίσκεται στο ιστορικό κέντρο της πόλης του Πόρτο).

3