Εφαρμογή Μηχανογραφικού Δελτίου Σχολικής Μονάδας για την υποβολή ΜηχανογραφικούΔελτίου (Μ.Δ.) και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου (Π.Μ.Δ) 2021

Σας ενημερώνουμε ότι από την Παρασκευή 25 Ιουνίου 2021, θα μπορείτε να εισέλθετε ως σχολικήμονάδα στην ιστοσελίδα https://school.it.minedu.gov.gr προκειμένου να αποδοθεί κωδικός ασφαλείαςστους:

- Aποφοίτους και τελειόφοιτους που συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγήστην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2021, προκειμένου να υποβάλλουν ΜηχανογραφικόΔελτίο για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίογια εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ

-Τελειόφοιτους που δε συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή στηντριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2021, προκειμένου να υποβάλλουν ΠαράλληλοΜηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ

-Υποψηφίους με την κατηγορία 10% που συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις για τηνεισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2021, προκειμένου να υποβάλλουνΜηχανογραφικό Δελτίογια εισαγωγή στην Τριτοβάθμια ΕκπαίδευσηΓια την είσοδό σας στην εφαρμογή, θα χρησιμοποιήσετε τον 7-ψήφιο κωδικό της σχολικής σαςμονάδας, καθώς και τον κωδικό ασφαλείας της προηγούμενης σχολικής χρονιάς. Σε περίπτωση απώλειαςτου κωδικού ασφαλείας σας, μπορείτε να αποστείλετε αίτημα για επανέκδοσή του στην ηλεκτρονικήδιεύθυνση egovexams@minedu.gov.gr.

Αμέσως μετά την επιτυχή είσοδό σας, μπορείτε νατροποποιήσετε τον κωδικό ασφαλείας της σχολικής σας μονάδας μέσω της επιλογής «Αλλαγή ΚωδικούΑσφαλείας» στο κεντρικό μενού κάτω από την επωνυμία του σχολείου σας. Επισημαίνεται ότιεμφανίζονται σε μια λίστα όλοι οι τελειόφοιτοι του σχολείου σας, καθώς και όσοι απόφοιτοι υπέβαλαναίτηση-δήλωση συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Δεν εμφανίζονται οι υποψήφιοι με τηνκατηγορία 10% που μπορούν εύκολα να προστεθούν, όπως περιγράφεται στις οδηγίες χρήσης. Στάδια της διαδικασίας υποβολής ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.) και ΠαράλληλουΜηχανογραφικού Δελτίου (Π.Μ.Δ.)-Από τις 25 Ιουνίου 2021, οι τελειόφοιτοι, οι απόφοιτοι που υπέβαλαν αίτηση - δήλωση συμμετοχήςστις πανελλαδικές εξετάσεις, καθώς και οι υποψήφιοι με την κατηγορία 10% μπορούν να προσέρχονται στα Λύκεια και να δημιουργήσουν ή να επανεκδώσουν κωδικό ασφαλείας, προκειμένουνα χρησιμοποιηθεί για την είσοδό τους στην εφαρμογή του ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίουγια εισαγωγή στη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και στην εφαρμογή του Παράλληλου ΜηχανογραφικούΔελτίου για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ.

-Επισημαίνεται ότι υποψήφιος, που έχει δημιουργήσει κωδικό ασφαλείας από τις 25 Ιουνίου 2021 μετην κατηγορία 90% και δεν συμμετείχε σε κανένα εξεταζόμενο Πανελλαδικώς μάθημα, μεταφέρεταιστην κατηγορία του 10%. Κατά συνέπεια, θα πρέπει να αποκτήσει νέο κωδικό ασφαλείας,προκειμένου να καταχωρίσει πλέον μόνο το ηλεκτρονικό Μηχανογραφικό Δελτίο για την ΤριτοβάθμιαΕκπαίδευση με τη νέα του κατηγορία, καθώς δεν δικαιούται να συμμετάσχει στις διαδικασίεςυποβολής Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου. Ενέργειες Διευθυντών Λυκείων

-Ταυτοποίηση του κάθε υποψηφίου, που προσέρχεται στο Λύκειο για τη δημιουργία κωδικούασφαλείας με βάση τα δικαιολογητικά που αναφέρονται στις με αρ. πρωτ. Φ251/75431/Α5/24-06-2021, Φ152/75432/Α5/24-06-2021 εγκυκλίους της Διεύθυνσης Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων.Επισημαίνεται ότι ο κωδικός ασφαλείας πρέπει να δημιουργηθεί από τον υποψήφιο και να τονγνωρίζει αποκλειστικά ο ίδιος. Επίσης, θα πρέπει να τονιστεί στους υποψηφίους ότι ο κωδικόςασφαλείας τους είναι απαραίτητος για τη διαδικασία υποβολής του Μηχανογραφικού Δελτίου γιαεισαγωγή στη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου για εισαγωγήστα Δημόσια ΙΕΚ. Σε περίπτωση που κάποιος υποψήφιος απωλέσει τον κωδικό ασφαλείας του, θαμπορεί με την ίδια διαδικασία να ξαναδημιουργήσει νέο κωδικό ασφαλείας.

-Κατηγοριοποίηση του υποψηφίου σε ειδική κατηγορία που αφορά στους υποψηφίους πουυποβάλλουν ηλεκτρονικό Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση καισυγκεκριμένα:α) τους υποψηφίους εκκλησιαστικών Λυκείων και β) τους Έλληνες πολίτες τηςμουσουλμανικής μειονότητας της Θράκης, για όσους από τους υποψηφίους προσκομίσουν τααπαραίτητα δικαιολογητικά σύμφωνα με τις με αρ. πρωτ. Φ251/75431/Α5/24-06-2021,Φ152/75432/Α5/24-06-2021 εγκυκλίους της Διεύθυνσης Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων, προκειμένουνα υπαχθούν στις ειδικές κατηγορίες για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Τέλος, επισημαίνεται ότι ο κωδικός ασφαλείας που θα αποδοθεί μέσω της εφαρμογής Μηχανογραφικού Δελτίου σχολικής μονάδας θα είναι ο ίδιος και για τις δύο εφαρμογές ηλεκτρονικούΜηχανογραφικού Δελτίου και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου.