Ο ρόλος των γονέων στην πραγματικότητα της τηλ-εκπαίδευσης

Μια πολύ όμορφη παρουσίαση της Πάππα Ε.Κοινωνική Λειτουργό 1ου ΚΕΣΥ Ανατολικής Αττικής αναφορικα με το ρόλο των γονέων στην πραγματικότητα της τηλ-εκπαίδευσης και τη σωστη διαχείριση του.

Με αισιόδοξη στάση και με την κατάλληλη οργάνωση μπορούμε να υποστηρίξουμε το νέο εκπαιδευτικό εγχείρημα και να συνεισφέρουμε στην προσπάθεια που επιτελείται από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές.
Όλοι μαζί «τηλε – συνεργατικά» θα καταφέρουμε να ανταπεξέλθουμε με επιτυχία στη νέα πραγματικότητα, προσπαθώντας ο κάθε ένας από την πλευρά του για το καλύτερο.

Θεματολογία

1. Διαμόρφωση «σχολικού» περιβάλλοντος

α. «Τηλε-τάξη» στο σπίτι β. Ενδυματολογική πρόταση γ. Οργάνωση γραφείου τηλ-εργασίας  δ. Τεχνικές δυσκολίες ε. Διαχείριση διαλείμματος στ. Γονέας, όχι δάσκαλος

2. Στάση γονέων στη διαχείριση της τηλ-εκπαίδευσης

α. Προσχολική ηλικία β. Σχολική ηλικία γ. Εφηβική ηλικία δ. Συναισθηματική ενδυνάμωση

Πηγή : https://mathe.gr/

Δείτε την Παρουσίαση ΕΔΩ.