ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ

ΕΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕΝΟ ΣΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 48 ΩΡΕΣ ΕΧΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ , ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
ΕΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΜΑΔΑ ΑΥΞΗΜΕΝΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ 18-9-20 ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΤΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ.

Συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19**

Τα συχνότερα συμπτώματα της λοίμωξης COVID-19 στα παιδιά είναι:
· πυρετός
· βήχας
Άλλα συμπτώματα που μπορεί να εμφανιστούν είναι:
· δυσκολία στην αναπνοή, δύσπνοια
· μυαλγίες
· ρίγος
· πονοκέφαλος
· καταβολή δυνάμεων
· δυσκαταποσία
· απώλεια γεύσης ή/και οσμής
· ναυτία / έμετος
· κοιλιακός πόνος, διαρροϊκές κενώσεις
asfaleis
*Κλινικά κριτήρια χαρακτηρισμού παιδιού ως ύποπτου κρούσματος COVID-19*

Ένα τουλάχιστον από τα παρακάτω συμπτώματα:
- πυρετός (Θ > 37,5o C) με ή χωρίς συνοδά συμπτώματα
- βήχας
- δύσπνοια
- ανοσμία/αγευσία με αιφνίδια έναρξη
- γαστρεντερικά συμπτώματα (διάρροια, έμετος, κοιλιακός πόνος)
ΚΑΙ
απουσία εναλλακτικής διάγνωσης

*Περίοδος μεταδοτικότητας*

· Ένα άτομο θεωρείται μεταδοτικό 48 ώρες πριν την έναρξη των συμπτωμάτων του έως και τη λήξη της περιόδου απομόνωσής του, δηλ. 10 ημέρες μετά την έναρξη των συμπτωμάτων ΚΑΙ τουλάχιστον 24 ώρες από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων (σε περίπτωση ασθενών με πολύ σοβαρή νόσο ή ανοσοκαταστολή μπορεί το διάστημα των 10 ημερών να είναι μεγαλύτερο, σύμφωνα με την γνώμη του θεράποντος ιατρού).
· Ασυμπτωματικό άτομο με θετικό μοριακό τεστ θεωρείται μεταδοτικό, 48 ώρες πριν έως και 10 ημέρες μετά την ημερομηνία διενέργειας του τεστ.

*Ορισμός στενής επαφής στη σχολική μονάδα*

Στενές επαφές θεωρούνται:
· Οι μαθητές που ανήκουν στο ίδιο τμήμα με μαθητή που είναι ύποπτο/επιβεβαιωμένο κρούσμα COVID-19 και συνυπήρξαν μαζί του στη σχολική τάξη ή σε εξωσχολική δραστηριότητα,κατά το 48ωρο πριν την έναρξη των συμπτωμάτων του (ή έως και 10 ημέρες μετά από αυτήν).
(φίλοι,φροντιστήριο,στενοί συγγενείς κλπ)

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΑΥΞΗΜΕΝΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΜΑΘΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ με ΒΑΣΗ ΤΟ ΦΕΚ (Άρθρο 8):**

*Καταγραφή και προσμέτρηση απουσιών*
1.Οι απουσίες μαθητών σχετικά με τον κορωνοϊό COVID-19 καταγράφονται, αλλά δεν προσμετρώνται στις ακόλουθες περιπτώσεις:

α) Αν νοσεί από κορωνοϊό COVID-19 ο ίδιος ο μαθητής ή κάποιος που κατοικεί στο σπίτι του, με απαραίτητη προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.

β) Αν ο μαθητής ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου, όπως έχουν οριστεί από τον ΕΟΔΥ, με απαραίτητη προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης από τον θεράποντα ιατρό ή από ιατρό της σχετικής ειδικότητας. Οι ομάδες μαθητών αυξημένου κινδύνου είναι οι ακόλουθες:

1.Μαθητές που λαμβάνουν χημειοθεραπεία για κακοήθεια ή μετά από ομόλογη μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότερο από έξι (6) μήνες από την ολοκλήρωσή της.

ii.Μαθητές μετά από αλλογενή μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από δώδεκα (12) μήνες.

iii.Μαθητές μετά από μεταμόσχευση συμπαγούς οργάνου, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από εικοσιτέσσερις (24) μήνες.

iv.Μαθητές με δρεπανοκυτταρική αναιμία.

ν. Μαθητές με σοβαρή συγγενή ή επίκτητη ανοσοανεπάρκεια (HlV και CD4 <500).

vi.Μαθητές υπό χρόνια κορτιζονοθεραπεία (prednisolone >20ης/μέρα).

vii.Μαθητές με σοβαρή χρόνια νεφρική νόσο ή νεφρική ανεπάρκεια.

viii.Μαθητές με αιμοδυναμικά σημαντική συγγενή καρδιοπάθεια ή γνωστή μυοκαρδιοπάθεια.

ix.Μαθητές με χρόνια, σοβαρή πνευμονοπάθεια, όπως κυστική ίνωση με αναπνευστική ανεπάρκεια ή μαθητές με σοβαρό και μη ελεγχόμενο άσθμα, σύμφωνα με τη γνωμάτευση εξειδικευμένου κέντρου.

χ. Μαθητές με σύνθετα μεταβολικά ή νευρολογικά προβλήματα.

γ) Μαθητής που έχει υποβληθεί σε μοριακή διαγνωστική εξέταση για τον κορωνοϊό COVID-19 και για όσο χρόνο αναμένει την έκδοση του αποτελέσματος.

2.Για τους μαθητές που απουσιάζουν εντασσόμενοι σε ευπαθείς ομάδες, προβλέπεται η παρακολούθηση μαθημάτων μέσω σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.