Η ευθύνη και η συμβολή των Γονέων / Κηδεμόνων στην Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση.

Καθώς πλησιάζει η ώρα που το μεγάλο εγχείρημα της Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης θα πάρει σάρκα και οστά θα ήθελα να αναφερθώ στις ευθύνες και στην συμβολή των Γονέων / Κηδεμόνων ώστε να λειτουργήσει προς όφελος των μαθητών μας.

goneis

Καταρχάς θα πρέπει να έχουν ενημερώσει το σχολείο ποιο είναι το προσωπικό τους e-mail και να το ελέγχουν καθημερινά για τη λήψη οδηγιών. Θα πρέπει να προβούν μαζί με τους μαθητές σε τυχόν προπαρασκευαστικές ενέργειες που πρέπει να γίνουν πχ : Εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (www.sch.gr ), απαραίτητες ρυθμίσεις σε εφαρμογές και άλλα, πριν την έναρξη της Εξ Αποστάσεως εκπαίδευσης. Κατά τη διάρκεια και εφόσον ενημερωθούν για το Πρόγραμμα των μαθημάτων (Σύγχρονη – Τηλεκπαίδευση) να φροντίζουν ώστε οι μαθητές να παρακολουθούν, και όχι να παίζουν παράλληλα ένα διαδικτυακό παιχνίδι.

Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στην Ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση (eclass.sch.gr, e-me.edu.gr ) όπου οι μαθητές εκτός από το διάβασμα των σημειώσεων, βιβλίων , παρουσιάσεων θα πρέπει να κάνουν και κάποιες ασκήσεις, εργασίες που θα τους ανατίθενται από τους καθηγητές.

Σαφώς και όλα τα παραπάνω δεν είναι εύκολη δουλεία όμως είναι αναγκαία για την αποτελεσματική λειτουργία του προγράμματος της Εξ Αποστάσεως εκπαίδευσης.

Καρακούσης Αθανάσιος

Διευθυντής 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης