Αναστολή λειτουργίας και του Προγράμματος Μαθητείας

Κατόπινερωτημάτωνστηνυπηρεσίαμαςδιευκρινίζουμεταακόλουθα:Σύμφωναμετοάρθρο 7 τουν. 4186/2013 όπωςισχύει, «το«Μεταλυκειακόέτος - τάξημαθητείας»,αποτελεί «Μεταδευτεροβάθμιο Κύκλο Σπουδών», ανήκει στο μη τυπικό εκπαιδευτικό σύστημα καιεφαρμόζει το δυικό σύστημα εκπαίδευσης (μαθητείας), το οποίο περιλαμβάνει: α) μαθητεία μεεκπαίδευσηστοχώροεργασίαςκαιβ)μαθήματαΕιδικότηταςστησχολικήμονάδα».Επίσης στην υπ’ αριθμ. 26385/16-02-2017 (Β’491) ΚΥΑ, όπως ισχύει, με θέμα «Πλαίσιο ΠοιότηταςΜαθητείας»αναφέρεται«ΩςΜαθητείαορίζεταιτοεκπαιδευτικόσύστημαστοοποίοομαθησιακόςχρόνοςεναλλάσσεταιμεταξύχώρουεργασίαςκαιεκπαιδευτικήςδομής».ΕκτωνανωτέρωσυνάγεταιότιτοΜεταλυκειακόέτοςΤάξημαθητείαςαποφοίτωνΕΠΑ.Λ.ωςσύνολομάθησης αποτελεί εκπαιδευτική λειτουργία και ισχύει η υπ’ αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ.16838/10-03-2020(Β’783) ΚΥΑ με θέμα «Επιβολή του μέτρου της προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας τωνβρεφονηπιακώνκαιπαιδικώνσταθμών,νηπιαγωγείων,σχολικώνμονάδων,ανωτάτωνεκπαιδευτικώνιδρυμάτων, κέντρων ξένων γλωσσών, φροντιστηρίων και πάσης φύσεως εκπαιδευτικών δομών,φορέωνκαιιδρυμάτων,δημοσίωνκαιιδιωτικών,κάθετύπουκαιβαθμούτηςχώραςγιατοχρονικόδιάστημα από 11.3.2020 έως και 24.3.2020.» σύμφωνα με την οποία αποφασίζεται«προσωρινήαπαγόρευση λειτουργίας ...των πάσης φύσης εκπαιδευτικών λειτουργιών, οι οποίεςπραγματοποιούνταιμεφυσικήπαρουσία»καιγιατουςδύομαθησιακούςχώρους(χώροςεργασίαςκαιεκπαιδευτικήδομή).Παρακαλούνται οι Διευθυντές των ΕΠΑ.Λ. να ενημερώσουν άμεσα τους μαθητευόμενους τωντμημάτωντουςκαθώςεπίσηςκαιτουςεργοδότεςστουςοποίουςοιμαθητευόμενοιπραγματοποιούντην εκπαίδευση στο χώρο εργασίας. Σημειώνεται ότι για το διάστημα της απαγόρευσης τωνεκπαιδευτικών λειτουργιών οι μαθητευόμενοι δεν αποζημιώνονται από τον εργοδότη και δεν λαμβάνουν επιδότηση από την Επιτελική Δομή ΕΣΠΑ.