Together for our future - Ενημέρωση μετά τα Άδανα

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος “Together for our Future”, στο οποίο συμμετέχει το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης, πραγματοποιηήθηκε την Πέμπτη 21/11/2019 ενημέρωση όλων των εμπλεκομένων στο πρόγραμμα (μαθητών και καθηγητών), μετά την εκπαιδευτική επίσκεψη στα Άδανα. Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε τόσο από τους καθηγητές που μετακινήθηκαν με το πρόγραμμα όσο και από τους μαθητές, οι οποίοι φιλεξενήθηκαν σε σπίτια Τούρκων συμμαθητών τους. Στην συνάντηση συμμετείχαν όλοι οι καθηγητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα (παιδαγωγική ομάδα – 13 καθηγητές) καθώς και όλοι οι μαθητές που συμμετέχουν στις εργασίες (24 μαθητές).

together adana update

Οι καθηγητές ενημέρωσαν την παιδαγωγική ομάδα και τους μαθητές για τις εργασίες που πραγματοποιήθηκαν, τις εκπαιδευτικές επισκέψεις που συμμετείχαν με πλούσιο φωτογραφικό υλικό, καθώς και τις μελλοντικές ενέργειες και τις υποχρεώσεις του σχολείου μας μέχρι την επόμενη Ευρωπαϊκή  συνάντηση στην Potenza της Ιταλίας.

Οι μαθητές περιέγραψαν την προσωπική τους πρωτόγνωρη εμπειρία φιλοξενίας από ξένους μαθητές, την επικοινωνία που είχαν, τα έθιμα που γνώρισαν καθώς φυσικά και τις εκπαιδευτικές εργασίες στις οποίες συμμετείχαν. Τόσο οι καθηγητές όσο και οι μαθητές έμμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι από την φιλοξενία που έτυχαν καθώς και από τις εργασίες που πραγματοποιήθηκαν.