Ενδοσχολικός Διαγωνισμός Logo

Ενδοσχολικός Διαγωνισμός για το logo (λογότυπο)

του 2ου ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης

afisa diagonismos logo 2epal

Δικαίωμα Συμμετοχής
Το 2ο ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης προσκαλεί τους φετινους μαθητές του να υποβάλουν προτάσεις για τη δημιουργία του λογότυπου του σχολείου τους. Κάθε μαθητής μπορεί να υποβάλει 1 πρόταση μέχρι τη λήξη της προθεσμίας του διαγωνισμού, η οποία και ορίζεται ως η Τρίτη, 10-12-2019. Διευκρινίσεις παρέχονται από την κα. Κονταξι (e-mail : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.)

Προδιαγραφές διαγωνισμού
Στο λογότυπο θα πρέπει να περιλαμβάνονται τα ακόλουθα:

1. Το όνομα του σχολείου.
  2. Στοιχεία αντιπροσωπευτικά του κάθε ενός από τους 4 τομείς του σχολείου μας.

Το λογότυπο θα πρέπει να:

• είναι σαφές, αναγνωρίσιμο, εύκολα αντιληπτό, να απομνημονεύεται και να προσελκύει την προσοχή
  • είναι πρωτότυπο και μοναδικό, όπως ορίζουν οι ισχύουςες διατάξεις του Ν. 2121/1993 «Πνευματική ιδιοκτησία, συγγενικά δικαιώματα και πολιτιστικά θέματα» (ΦΕΚ 25Α/1993), να μην αποτελεί, δηλαδή, προϊόν απομίμισης ή αντιγραφής.

Τα έργα μπορούν να είναι ζωγραφικής ή γραφιστικής τέχνης. Όμως ο σχεδιασμός του λογότυπου θα πρέπει να είναι τεχνικά άρτιος, για τη σωστή αναπαραγωγή του σε έγχρωμη ή ασπρόμαυρη μορφή, ψηφιακή ή εκτυπώσιμη, με στόχο να είναι κατάλληλο για πολλαπλές εφαρμογές στα κατάλληλα μεγέθη (κάρτα, επιστολή, φάκελος αλληλογραφίας κ.λπ.), χωρίς να χάνει την επικοινωνιακή του δύναμη και να αλλοιώνεται το σχήμα του. Σε περίπτωση δημιουργίας του λογότυπου με ψηφιακό τρόπο, οι γραμματοσειρές του θα πρέπει να διατίθενται χωρίς κόστος.

Κάθε μαθητής κα πρέπει να υποβάλλει την πρόταση του ηλεκτρονικά ή/και εκτυπωμένα εντός του χρονικού διαστήματος του διαγωνισμού. Οι προτάσεις που πληρούν τις προδιαγραφές του διαγωνισμού θαα αξιολογηθούν από ειδική επιτροπή, η οποία θα οριστεί από το διευθυντή του σχολείου. Ο μαθητής του πρώτου σε κατάταξη έργου θα λάβει βραβείο επιλογής έργου, ενώ όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν βεβαίωση συμμετοχής στον διαγωνισμό.

Καλι επιτυχία στους διαγωνιζόμενους

logo sxoleion