Εκθεση Ρολογιών

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ 2ου ΕΠΑΛ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο χώρο της Μητρόπολης και να έρθουν σε επαφή με παλιά ρολόγια από τη συλλογή του Η. Σεϊταρίδη. Είχαμε, έτσι, τη δυνατότητα να γυρίσουμε το χρόνο πίσω και να μελετήσουμε τον τρόπο ζωής των ανθρώπων, την κοινωνική τάξη τους και τη νοοτροπία τους ανάλογα με το είδος του ρολογιού που κατείχαν, πριν δύο και τρεις αιώνες.

Είναι ωραίο για την πόλη μας να φιλοξενεί τέτοιου είδους εκθέσεις. που φέρνουν το ευρύ κοινό και τους μαθητές σε επαφή με τη γοητευτική περιπέτεια της γνώσης μέσα από τα χνάρια του παρελθόντος.