Όλοι οι πολίτες του κόσμου μπορούν να σώσουν μια ζωή

Την Δευτέρα 14/10/109 η τρίτη τάξη του Τομέα Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας με τις ειδικότητες: Β. Νοσηλευτικής, Β. Βρεφονηπιοκόμων & Β. Ιατρικών εργαστηρίων, συμμετείχε στην εκδήλωση ευαισθητοποίησης για την καρδιακή ανακοπή, που διοργάνωσε ο Δήμος σε συνεργασία με το ΕΚΑΒ, τον Ερυθρό σταυρό και την διασωστική ομάδα Πιερίας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα επανεκκίνησης της καρδιάς.

P1030029

Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε ομάδες ενημερώθηκαν από τους διασώστες για τα βήματα προσέγγισής του θύματος, έγινε επίδειξή της ΚΑΡΠΑ από κάποιον διασωστή και στην συνέχεια εφάρμοσαν την ΚΑΡΠΑ (Καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση) πάνω σε προπλάσματα κάτω από την καθοδήγηση των ειδικών,( ελέγξτε-καλέστε-συμπιέστε με δυό χέρια)

Κάνοντας κάτι σώζεις ζωές και είναι πάντα καλύτερο από το να μην κάνεις τίποτα.

P1030035

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης οι καθηγητές/τριες του Τομέα Υγείας Πρόνοια & Ευεξίας εκφράζει τα θερμά συγχαρητήρια στους διοργανωτές της εκδήλωσής: τον Δήμο την κ. Πεταλίδου, Το ΕΚΑΒ τη κ. Χαρίση και του υπόλοιπους Διασώστες του ΕΚΑΒ , τον Ερυθρό Σταύρο το κ. Κατιρτζή με τους Σαμαρείτες-διασώστες, καθώς επίσης κ την Διασωστική ομάδα Πιερίας την κ. Γεραρίδου με τους διασώστες Πιερίας που κάθε χρόνο συνεργάζονται άψογα και ευαισθητοποιούν τους πολίτες της Κατερίνης και τους μαθητές/τριες, σε θέματα Α΄ πρώτων βοηθειών και υπεράσπισης του αγαθού της υγείας και της ζωής