Το πείραμα του Ερατοσθένη στο 2ο ΕΠΑΛ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης συμμετείχε με επιτυχία στο Πείραμα του Ερατοσθένη για την μέτρηση της ακτίνας της Γης και της περιφέρειας της.

peirama eratostheni

Την ημέρα της εαρινής ισημερίας (20 Μαρτίου) οι ακτίνες του Ήλιου είναι κάθετες στον Ισημερινό και αυτό μας δίνει την ευκαιρία με μετρήσεις από την αυλή του σχολείου μας, να μετρήσουμε την σκιά ενός κάθετου αντικειμένου( εμείς χρησιμοποιήσαμε τον στηλοθέτη του Βόλεϊ) και στην συνέχεια αφού μετρήσουμε το ύψος του, με υπολογισμούς να βρούμε την γωνία που σχηματίζεται μεταξύ του κάθετου αντικειμένου και της υποτείνουσας του ορθογώνιου τριγώνου που σχηματίζεται με την σκιά του.
Στην συνέχεια χρησιμοποιώντας και την απόσταση του τόπου μας από τον Ισημερινό, υπολογίζουμε την περιφέρεια της Γης και την ακτίνα της.
Το πείραμα ξεκίνησε μία ημέρα πριν την ισημερία (19 Μαρτίου) με μετρήσεις από ομάδα παιδιών (Τμήμα Α6)  αφού ενημερώθηκαν στην τάξη για την διαδικασία του πειράματος και συνεχίστηκε την επόμενη την ίδια ώρα, επειδή υπήρχε ο φόβος της συννεφιάς.Τελικά χρησιμοποιήθηκαν οι μετρήσεις της 20ης Μαρτίου αφού  ο Ήλιος εμφανίστηκε την ώρα που έπρεπε , γύρω στις 12:30, ενώ από το πρωϊ είχε συννεφιά!

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ :
Ύψος αντικειμένου: 259cm
Μήκος σκιάς: 219cm
Ημερομηνία: 20/3/2019
Ώρα: 12:38
Γεωγραφικό πλάτος: 40.285
Γεωγραφικό μήκος : 22.471
Απόσταση από τον Ισημερινό: 4.470 Km
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Γωνία: 40.15 (Πραγματική τιμή: 40.28)
Περιφέρεια Γης: 40.079,70 km (Πραγματική τιμή: 40.075km)
Ακτίνα Γης: 6378,88km (Πραγματική τιμή: 6.371km)
Επίσης συνεργαστήκαμε με το Γυμνάσιο Πλατανιά Χανίων για μία διαφορετική μέθοδο μέτρησης, που απαιτεί να γνωρίζουμε τις αντίστοιχες μετρήσεις τους.
Ευχαριστούμε θερμά την υπεύθυνη του πειράματος κα  Χαρτζουλακη
και τον διευθυντή του σχολείου κο Παπασταμο Βασίλη.

Ο καθηγητής Φυσικής Δαμβοπουλος Χριστόφορος.
Ο Διευθυντής Καρακούσης Αθανάσιος