Ενημέρωση για HIV

Την Δευτέρα 05/03/2018 και την Τετάρτη 07/03/2018 οι Μαθητές της Γ΄ τάξης και μέρος της Β΄τάξης του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης ενημερώθηκαν σχετικά με τον HIV και το AIDS από το Κέντρο Ζωής.

enimerosi gia hiv ugeias march 2018

Το Κέντρο Ζωής, με 26 χρόνια εμπειρία και τις ηθικές αρχές που έχει καλλιεργήσει όλα αυτά χρόνια, αξιοποιώντας τη βαθιά κατάρτιση των στελεχών του και την άριστη συνεργασία του με σχετικούς φορείς, παρέχει πλήρη ενημέρωση και καθιστά τη γνώση μέσο προστασίας και εξάλειψης του στίγματος απέναντι στους ανθρώπους που ζουν με HIV ή και AIDS.

Το Κέντρο Ζωής πραγματοποιεί ενημερώσεις σχετικά με τον HIV και το AIDS σε μαθητές Β’ και Γ’ Λυκείου. Στόχος του Οργανισμού είναι να καλύψει ένα επανειλημμένως διαπιστωμένο και κρίσιμης σημασίας κενό για την ατομική και τη δημόσια υγεία.

Η πρωτοβουλία ενημέρωσης του Κέντρου Ζωής έχει την πανελλήνια άδεια του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (απόφαση με αρ. πρωτ. Φ.13.1/79903/Δ2) και πραγματοποιείται από ομάδες ειδικά εκπαιδευμένων και έμπειρων στελεχών του Οργανισμού. Την επιστημονική επιμέλεια του έντυπου και του ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού που χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια των ενημερώσεων έχει αναλάβει η Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας (απόφαση με αρ. πρωτ. 2116/19.97.2016), ενώ έχει διασφαλιστεί έγκριση παιδαγωγικής καταλληλότητας από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (απόσπασμα πρακτικού ΙΕΠ με αρ. πρωτ. 46/24.11.2016).

Κύριοι στόχοι του προγράμματος «Πρόληψη της λοίμωξης HIV σε μαθητές της Β’ και Γ’ Λυκείου» είναι:

• η παροχή έγκυρης και προσαρμοσμένης στα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα πληροφόρησης σε σχέση με τη λοίμωξη HIV και το AIDS,
  • η προαγωγή της ασφαλούς σεξουαλικής συμπεριφοράς και η ενημέρωση σχετικά με τους τρόπους προφύλαξης από τον ιό HIV,
  • η εξάλειψη των αρνητικών στερεοτύπων και η καταπολέμηση του στίγματος γύρω από το HIV/AIDS, και η
  • διασύνδεση των σχολικών μονάδων με τους αντίστοιχους φορείς παροχής υπηρεσιών ιατρικής και ψυχοκοινωνικής υποστήριξης των ανθρώπων που ζουν με HIV/AIDS.

Ακόμα και σήμερα η ανθρώπινη σεξουαλικότητα συχνά συνδέεται με συναισθήματα φόβου, ντροπής, αμηχανίας και ενοχής και παρακωλύεται από την άγνοια, την παραπληροφόρηση και τις προκαταλήψεις. Ισχυρός σύμμαχος της κοινωνίας είναι η ίδια η εκπαιδευτική διαδικασία, ικανή να διαλύσει τους μύθους, να ευαισθητοποιήσει και να ενημερώσει σωστά για θέματα που επηρεάζουν άμεσα τον καθένα, συμβάλλοντας στην ανάπτυξη υγιών συμπεριφορών.

Οι μαθητές/τριες και οι καθηγητές/τριες παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ενημέρωση, στο τέλος της παρουσίασης τέθηκαν ερωτήματα και λύθηκαν απορίες.

Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο Ζωής και τα στελέχη του, για την ουσιώδη ενημέρωση και την εξαιρετική δουλειά που κάνουν.