Εκπαίδευση στην ΚΑΡΠΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΠΑ

Η Τρίτη τάξη του Τομέα Υγείας Πρόνοιας με τις ειδικότητες Νοσηλευτικής, Ιατρικών εργαστηρίων και Βρεφονηπιοκομίας παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, από τους εκπαιδευτές-διασώστες του ΕΚΑΒ Κατερίνης, στις 15/11/2017 και στις 16/11/2017, την εκπαίδευση της Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης,  Εφαρμογή Εξωτερικό απινιδωτή και σε περίπτωση πνιγμονής ποια βήματα ακολουθούμε.

karpa2017 2

ΚΑΡΠΑ ( ΚΑΡΔΙΟΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΗΣΗ)

1. Φροντίστε για την ασφάλεια σας
  2. Ελέγξτε αν το θύμα αντιδρά
  3. Ανοίξτε τον αεραγωγό και ελέγξτε αν αναπνέει
  4. Καλέστε το 166 ή 112
  5. Εφαρμόστε 30 θωρακικές συμπιέσεις ( αν δεν αναπνέει)
  6. Δώστε 2 εμφυσήσεις
  7. Συνεχίστε με ρυθμό 30/2
  8. Μέχρι ναρθει εξειδικευμένη βοήθεια ή κουραστείτε.

ΠΝΙΓΜΟΝΗ – ΞΕΝΟ ΣΩΜΑ ΣΤΟ ΛΑΡΥΓΓΑ

1. Ενθαρρύνετε το θύμα να βήξει
  2. Γύρτε το θύμα προς τα εμπρός και δώστε του 5 δυνατά χτυπήματα ανάμεσα στις ωμοπλάτες με τη βάση της παλάμης σας.
  3. Αν το ξένο σώμα δε βγει, εφαρμόστε 5 κοιλιακές ωθήσεις κάτω από το στέρνο (χειρισμός Heimlich)
  4. Αν το θύμα χάσει τις αισθήσεις του ΚΑΡΠΑ

ΘΕΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

1. Αν το θύμα αναπνέει πλάγια θέση ασφαλείας

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΑΠΙΝΙΔΩΤΗΣ

Οι μαθητές/ τριες εκπαιδεύτηκαν σε προπλάσματα. Και σε εξωτερικό απινιδωτή εκμάθησης. Καθώς και πήραν βεβαίωση παρακολούθησης.

Ευχαριστούμε πολύ τους Εκπαιδευτές-Διασώστες του ΕΚΑΒ, την κ. Δ.Χαρίση που μας μεταλαμπάδευσαν τις γνώσεις τους και την προσωπική τους εμπειρία από την εργασία τους.

karpa2017 1