Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΗΦΑΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ

ΣΤΟ Κ.Η.Φ.Α.Α. ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΗΜΕΡΑΣ «4 ΕΠΟΧΕΣ»

Την Τρίτη 28/11/2017 και την Παρασκευή 1/12/2017 οι μαθητές του τομέα Υγείας Πρόνοιας του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης, επισκέφθηκαν το Κ.Η.Φ.Α.Α.. Συνοδοί : Α. Παπαγεωργίου, Ε. Κραγιοπούλου, Δ. Παπαδοπούλου, Α. Τζουρά, Μ. Παπατόλιου Π. Κατσάρα.

Το Κ.Η.Φ.Α.Α., στεγάζεται στις εγκαταστάσεις του παλιού Γ. Νοσοκομείου Κατερίνης, Λειτουργεί από Δευτέρα έως Παρασκευή. Παρέχει δωρεάν υπηρεσίες υψηλού επιπέδου, από εξειδικευμένους επαγγελματίες υγείας με εμπειρία στις ανοϊκές διαταραχές και σε προβλήματα μνήμης ( τη λ.: 23510 46910)

kifa1

Οι ομάδες των μαθητών ξεναγήθηκαν στους χώρους της Δομής και ενημερώθηκαν από την τομεάρχη κ. Ουστόγλου και την προϊσταμένη του τμήματος κ. Πετρίδου Χριστίνα , τόσο για τις μορφές άνοιας και τον τρόπο αντιμετώπισης τους , όσο και τον τρόπο λειτουργίας και τις δράσεις που αναπτύσσει το κέντρο.

Στη συνέχεια παρακολούθησαν και συμμετείχαν ενεργά σε δράσεις του ημερήσιου προγράμματος. Όπως πρόγραμμα εφημερίδας-ενημέρωση, σχολιασμός επικαιρότητας, προσανατολισμός σε χώρο και στο χρόνο, ομάδα νοητικής ενδυνάμωσης-εργοθεραπεία, προετοιμασία και σερβίρισμα πρωινού. Οι μαθητές/τριες τραγούδησαν μαζί με τα μέλη της ομάδας χορωδίας και χορού που υπάρχει. Οι εργαζόμενοι στο χώρο με τις αντίστοιχες ειδικότητες: εργοθεραπεύτρια, νοσηλεύτρια, κοινωνική λειτουργό βοήθησαν τους μαθητές/τριες να ενταχθούν στην ομάδα .

Τέλος ιδιαίτερη μνεία έγινε στην αναγκαιότητα προληπτικού ελέγχου μέσω ψυχομετρικών διαδικασιών για άτομα ηλικίας πάνω από 60 ετών. Δόθηκε το έναυσμα για έλεγχο συγγενικών προσώπων τους μαθητών, συνοδών.

Επισκέφθηκαν τα εκθέματα της εργοθεραπείας και αποχώρησαν με τις καλύτερες εντυπώσεις.

kifa2

Συνέχισαν με την επίσκεψη τους «στο σπίτι των Μουσών» «4 Εποχές», πρόκειται για μια νέα σύγχρονη και πρωτοποριακή αποκαταστασιακή δομή του Ψυχιατρικού Τομέα του Γ.Ν.Κ. Ε.Υ. Τσαουσίδου Χαρά.

Απευθύνεται σε ενήλικα άτομα με ψυχικές διαταραχές, κινητικές αναπηρίες, κοινωνικά και κοινοτικά προβλήματα, συμβάλλοντας στην ψυχοκοινωνική αποκατάσταση και στην προεπαγγελματική κατάρτιση, ενώ προωθεί τη δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου τους.

Το Κέντρο Ημέρας διαθέτει φιλικούς και φιλόξενους χώρους (υποδοχή, σαλόνι, εργαστήρια, υπαίθρια χώρο και κουζίνα-τραπεζαρία, όπου προσφέρονται ροφήματα και εδέσματα). τους χώρους και ενημερώθηκαν για τις δράσεις που οργανώνονται: εργοθεραπεία, προεπαγγελματικό εργαστήριο, ψυχοθεραπευτικές παρεμβάσεις , γυμναστική, ομάδα χορού, φυσιοθεραπεία, κινησιοθεράπεια, πολυαισθητικός χώρος, κομμωτική και αισθητική, μουσική, εκμάθηση ξένων γλωσσών, μαθήματα πρώτων βοηθειών, ηλεκτρονικές υπολογιστές, κοινωνικές και εθιμοτυπικές εκδηλώσεις.