Κάπνισμα στο Σχολείο

Αντιμετωπίζοντας το κάπνισμα στο σχολείο: Επιμορφωτική δράση του 2ου ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης

Στις 06-12-2017, πραγματοποιήθηκε στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης 2ωρο ενδοσχολικό επιμορφωτικό σεμινάριο υπό την αιγίδα του Γραφείου Σχολικών Συμβούλων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας. Το σεμινάριο συνδιοργανώθηκε από το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης, το Κέντρο Πρόληψης «Άτρακτος» και τη μονάδα ΟΚΑΝΑ Κατερίνης. Το θέμα του ήταν «Αντιμετωπίζοντας το κάπνισμα στο σχολείο: Συναισθηματική και ψυχοκοινωνική προσέγγιση του προβλήματος» και απευθυνόταν στους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Εισηγητές του σεμιναρίου ήταν ο κος Κατόγλου Χαράλαμπος, Ψυχίατρος, Διευθυντής της μονάδας ΟΚΑΝΑ Κατερίνης και η κα Σαββινίδου Σοφία, ψυχολόγος, επιστημονικά Υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης «Άτρακτος».

Το εν λόγω σεμινάριο εντάσσεται σε μια δέσμη ενεργειών και δραστηριοτήτων που έχει αναληφθεί από το Σύλλογο Διδασκόντων του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης με στόχο να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του καπνίσματος στο σχολείο (αλλά και έξω από αυτό).

imerida kapnisma 2017