Επαιδευτική εκδρομή στο ΑΤΕΙ Θεσσαλίας(Πρώην Λάρισας)

Στις 4 Απριλίου πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στο ΑΤΕΙ Θεσσαλίας και συγκεκριμένα στις σχολές ΣΕΥΠ(Υγείας & Πρόνοιας) και ΣΔΟ (Διοίκησης & Οικονομιάς).Τα τμήματα που συμμετείχαν στη επίσκεψη ήταν το ΒΥ2,ΒΥ3,ΒΟ2,ΓΥΕ & ΓΥΝ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στους εργαστηριακούς χώρους των σχολών,συζητήσανε με τους καθηγητές για τα προγράμματα των σπουδών,τον τρόπο λειτουργίας των ΤΕΙ,τις επαγγελματικές προοπτικές και τα μεταπτυχιακά προγράμματα.Μια ξεχωριστή ξενάγηση έγινε στα παιδιά του Τομέα Υγείας & Πρόνοιας στο  νέο κτίριο της ΣΕΥΠ,που θα αρχίσει να λειτουργεί από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.Ένα σύγχρονο κτίριο ευρωπαϊκού επιπέδου,διόροφο, για τα τμήματα Ιατρικών Εργαστηρίων και Νοσηλευτικής ,με δύο αμφιθέατρα για τα θεωρητικά μαθήματα και ένα μεγάλο αμφιθέατρο για τις ορκομωσίες,παρουσιάσεις πτυχιακών ,σεμινάρια και συνέδρια,με ξεχωριστό κυλικείο και πρόσβαση για Αμεα.

ΝΑ ευχαριστήσουμε θερμά για την συνεργασία τους καθηγητές και καθηγήτριες των ΣΕΥΠ & ΣΔΟ για τον χρόνο τους καθώψς και τους προέδρους των αντίστοιχων σχολών ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΛΑΓΕΡΑΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΛΑΝΑΣ ,που δέχτηκαν να μας ξεναγήσουν στους χώρους των ΑΤΕΙ.

Οι καθηγητές /τριες

Δελήμπαλτας Παναγιώτης