ΟΜΙΛΙΑ ΑΠΌ ΤΟΝ Κ.ΜΠΕΚΡΙΔΕΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΒΑΡΕΩΣ ΠΑΣΧΟΝΤΑ

Στις 3/4/2017 ο κ. Μπεκριδέλης Ανέστης Δ/ντης της Μ.Ε.Θ Κατερίνης, αναισθησιολόγος-εντατικολόγος, πραγματοποίησε ομιλία στους μαθητές του  τμήματος Νοσηλευτικής 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης .Η ομιλία πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος Νοσηλευτικής.

Ο κ. Μπεκριδέλης μίλησε στους μαθητές/τριες  για την αναγνώριση ενός βαρέως πάσχοντα και πως αντιμετωπίζεται.

Ανάλυσε τα πρώιμα συμπτώματα των βαρέων πάσχοντα, με απλό και παραστατικό τρόπο κατανοητό καθώς και  πως πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε για να αποφύγουμε τις επιπλοκές για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, την ίαση του ασθενή.

Παρουσίασε με σαφήνεια και παραστατικότητα τα προβλήματα και τους κινδύνους των αρρώστων στη μονάδα. Τα μέτρα που πρέπει να παίρνονται  για την αποφυγή διασποράς των μικροβίων, ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις.

Με την βοήθεια του υλικού που υπάρχει στο εργαστήριο νοσηλευτικής, έκανε επίδειξη  πως γίνεται η διασωλήνωση του ασθενή που χρειάζεται μηχανική υποστήριξη με αναπνευστήρα και εξήγησε πότε είναι αναγκαία και γιατί. Την χρησιμότητα της εντατικής μονάδας στο νοσοκομείο μας.

Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν όλοι την παρουσίαση με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, στο τέλος της ομιλίας του, τους δόθηκε η δυνατότητα να υποβάλλουν ερωτήσεις και να συζητήσουν μαζί του και για ευρύτερα θέματα που τους απασχολούν

Ευχαριστούμε θερμά τον Κ. Μπεκριδέλη που μας αφιέρωσε από τον  πολύτιμο  χρόνο του , μεταλαμπάδευσε τις γνώσεις του και ελπίζουμε και σε άλλες επισκέψεις. Επίσης ευχαριστούμε τον. Διοικητή του Νοσοκομείου κ. Μιστρίδη για την συνεργασία του  με το σχολείο μας.

Οι εκπαιδευτικοί : Παπαγεωργίου Α. , Πλατσά Ευρ.,Τζουρά Α.

episkepsh mpekridelhs1

episkepsh mpekridelhs2