ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ & ΕΥΕΞΙΑΣ

Διδακτική επίσκεψη μαθητών του Τομέα Υγείας Πρόνοιας &ευεξίας του 2ου Επαγγελματικού Λυκείου Κατερίνης στο Κέντρο Υγείας Λιτοχώρου

Στις 20/03/2017 τα τμήματα ΒΥ3 ΚΑΙ ΓΥΝ του Τομέα Υγείας Πρόνοιας στα πλαίσια του μαθήματος νοσηλευτικής , επισκέφθηκαν το Κέντρο Υγείας . Λιτοχώρου.

Ξεναγήθηκαν στα βασικά τμήματα του Κέντρου Υγείας  (Οδοντιατρικό, μαιευτικό, παιδιατρικό, παθολογικό, χειρουργικό) . Είδαν τα ιατρεία, γνώρισαν τους χώρους εξέτασης των ασθενών, τα διάφορα μηχανήματα πως λειτουργούν,  έμαθαν  για την διαδικασία καθώς και για την φροντίδα που παρέχει το Κ.Υ.

Η Δ/ντρια –Ιατρός κα. Σεκέρη  ενημέρωσε τους μαθητές σχετικά με την παροχή πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας στους πολίτες και τις δράσεις που πραγματοποιούνται από το προσωπικό του Κ.Υ.

Τέθηκαν ερωτήματα από τους μαθητές/τριες, πάνω στην λειτουργία του Κ.Υ και απαντήθηκαν από το προσωπικό.

Η Μαία κα. Τσιαράπα ευαισθητοποίησε τους μαθητές με την ομιλία της με θέμα: «Αναπαραγωγικήυγεία», την οποία και παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Στο τέλος της ομιλίας δόθηκε χρόνος για να συζητηθούν απορίες των μαθητών/τριων

Δόθηκε η ευκαιρία για συνομιλία και με άλλα μέλη της υγειονομικής ομάδας σχετικά με τα καθήκοντα και αρμοδιότητες του νοσηλευτικού προσωπικού στο χώρο εργασίας.

Ευχαριστούμε πολύ την  κα. Σεκέρη και το προσωπικό του Κ.Υ  Λιτοχώρου. για την συνεργασία και την ενημέρωση που έκαναν στους μαθητές μας.

Το έργο τους πολύτιμο και αξιέπαινο για του πολίτες του Κ.Υ

Οι  εκπαιδευτικοί: Παπαγεωργίου Αγγελική, Πλατσά  Ευριδίκη, Τζουρά Αναστασία

kentro ygeias