Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο οικοτροφείο

Στις 21 και 22/12/2016 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄ τάξης του τομέα υγείας  και πρόνοιας, του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης, στο οικοτροφείο <<Δάφνη>>, όπου διαβιούν άτομα με ψυχιατρικά προβλήματα.

Συνόδεψαν οι καθηγητές: Κραγιοπούλου Ε. Παπαγεωργίου Α. Τζουρά Α.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν :

1.Να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε θέματα ψυχικής υγείας αλλά και στον εθελοντισμό.

2.Να δώσουν χαρά στους διαβιούντες στο οικοτροφείο μια και θεωρείται βασικός σκοπός της θεραπείας τους, η επικοινωνία με το κοινωνικό σύνολο και η αποδοχή τους,  σαν ισότιμα άτομα.

Στην επίσκεψη οι φιλοξενούμενοι μαζί με τους μαθητές τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια, συζήτησαν, αντάλλαξαν εμπειρίες και  χόρεψαν.

Δόθηκε η ευκαιρία στις μαθήτριες και τους μαθητές να γνωρίσουν μια δομή επανένταξης στο κοινωνικό σύνολο και να διαπιστώσουν τα συγκριτικά πλεονεκτήματα των δομών ανοικτού τύπου σε σχέση με τα κλειστά ιδρύματα μια και σαν επαγγελματίες του τομέα υγείας , πρόνοιας θα εργασθούν σε τέτοιους φορείς και είναι σημαντικό να έχουν άποψη.

Τις μαθήτριες και τους μαθητές  υποδέχθηκαν και ξενάγησαν στον χώρο, η τομεάρχισα  ψυχικής υγείας κα. Ουστόγλου Σοφία , η προισταμένη του οικοτροφείου κα.Καλιάκου Ελένη, και οι κυρίες του προσωπικού κα. Πιπιλή, κα. Τομπάκογλου και κα. Μπουροζήκα.