Ομιλία για Αντισύληψη & Σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα

Την Παρασκευή 20/01/2017  στην πρώτη τάξη του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης  έγινε, ενημερωτική παρέμβαση για την αντισύλληψη και τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα.

Την ενημέρωση πραγματοποίησαν, οι  Μαίες του ΠΕΔΥ κα. Γκρίζου Θωμαή και κα.Τσιμήτρη Ευφροσύνη , στα πλαίσια των δράσεων του σταθμού προστασίας Μάνας και παιδιού.

Δόθηκε ο ορισμός και τα χαρακτηριστικά της εφηβείας, τις αλλαγές που γίνονται στο σώμα , στο αναπαραγωγικό σύστημα, αντίστοιχα στο αγόρι και στο κορίτσι ,μίλησαν για τη σύλληψη και την αντισύλληψη, τα λάθη που γίνονται.

.Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερη προσοχή και ενδιαφέρον. Στο τέλος της παρουσίασης έγιναν ερωτήσεις πάνω στο θέμα και δόθηκε η δυνατότητα να διευκρινιστούν  απορίες που είχαν οι μαθητές/τριες.

Στόχος είναι να προστατευτούν οι μαθητές/τριες από την μετάδοση σεξουαλικών μεταδιδόμενων νοσημάτων και  από μια  ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.

Ευχαριστούμε πολύ την κα. Γκρίζου Θ. και την κα. Τσιμήτρη Ευφρ.