Οι μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης στη ΜΕΘ του Γενικού Νοσοκομείου Κατερίνης

meth

Τη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ) του Γενικού Νοσοκομείου Κατερίνης επισκέφθηκαν, τη Δευτέρα 23 Ιανουαρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης του Τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης. Η επίσκεψη, ενταγμένη στο πλαίσιο των διδακτικών επισκέψεων του σχολείου, έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές/τριες και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς να γνωρίσουν από κοντά ένα νοσοκομειακό χώρο υψηλής τεχνολογίας και εξαιρετικής σημασίας για την υγεία των κατοίκων της Πιερίας αλλά και των όμορων περιοχών.

Η ξενάγηση στους χώρους της ΜΕΘ αλλά και η ενημέρωση για τον τρόπο λειτουργίας της ΜΕΘ έγινε από το Διευθυντή της Μονάδας Αναισθησιολόγο-Εντατικολόγο κο Μπεκριδέλη Ανέστη και την Προϊσταμένη του Νοσηλευτικού προσωπικού της μονάδας κα Παπαχρήστου Ελένη. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τον κο Μπεκριδέλη ο οποίος με γλαφυρότητα και επιστημονική ακρίβεια παρουσίασε τις ιδιαιτερότητες της ΜΕΘ αλλά και τις ζωτικής σημασίας υπηρεσίες που μπορει να προσφέρει στους ασθενείς.

Η ΜΕΘ του νοσοκομείου αποτελεί ένα πραγματικό στολίδι για το ΓΝΚ και είμαστε σίγουροι ότι θα προσφέρει ιατρικές υπηρεσίες υψηλοτάτου επιπέδου σώζοντας ζωές συνανθρώπων μας. Είναι κρίμα που για τόσο καιρό, και παρά τις περί του αντιθέτου εξαγγελίες, παρέμεινε κλειστή και αξίζουν συγχαρητήρια στον διοικητή κο Ανέστη Μυστρίδη για την επιτυχή κατάληξη της συντονισμένης προσπάθειας λειτουργίας της ΜΕΘ.

Εν όψει των εγκαινίων λειτουργίας της μονάδας και ευελπιστώντας ότι πολύ σύντομα θα παράσχει τις υπηρεσίες στους ασθενείς της Πιερίας (και όχι μόνο) ευχόμαστε στη διοίκηση του Νοσοκομείου, στο Διευθυντή της ΜΕΘ και στο υπόλοιπο ιατρικό και νοσηλευτικό της προσωπικό, υγεία και δύναμη, ώστε να μπορέσουν με τον καλύτερο τρόπο να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες του απαιτητικού τους έργου.

Ο Διευθυντής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης