Παγκόσμια Ημερά Ατόμων με Αναπηρία: Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι

Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι

«ζούμε μαζί, δρούμε μαζί, δημιουργούμε μαζί»

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία - από το 1992 θεσπίστηκε και τηρείται παγκόσμια από τα Ηνωμένα Έθνη ως τέτοια η 3η Δεκεμβρίου - εορτάστηκε την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου στο σχολικό συγκρότημα του 2ου ΕΠΑΛ /ΕΕΕΕΚ Κατερίνης με ποικίλες και ευφάνταστες δραστηριότητες, στις οποίες ενεπλάκησαν, με κέφι και ενθουσιασμό, μαθητές και εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων.

Η ημέρα αυτή εορτάζεται σε όλον τον Πλανήτη προωθώντας την κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και την κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων με αναπηρία. Επιδιώκει την αύξηση του βαθμού ένταξης των ατόμων με αναπηρία σε κάθε πτυχή της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ζωής.

Στο πλαίσιο της εν λόγω ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητών πραγματοποιήθηκαν κοινές βιωματικές εργαστηριακές και καλλιτεχνικές δράσεις, μετά από απόφαση των Διευθυντών και των Συλλόγων Διδασκόντων των δύο σχολείων, που βασική τους επιδίωξη, μέσα από τη συνεκπαίδευση και τη συνέργεια μεταξύ των μαθητών, αποτελεί η αποτροπή των διακρίσεων και του ρατσισμού και η αποδοχή της διαφορετικότητας.

Τις δράσεις παρακολούθησαν εκτός από του μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, οι γονείς των παιδιών και αρκετοί προσκεκλημένοι (μεταξύ αυτών η Προϊσταμένη Εκπαιδευτικών θεμάτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Πιερίας κα Φιλιππά Ελένη μαζί με συνεργάτες της καθώς και ο Υπεύθυνος ΣΣΝ της Δ/νσης κος Χαρίσης Αθανάσιος).

Με την ίδια αφορμή, η μικτή ομάδα μπάσκετ του 2ου ΕΠΑΛ μαζί με μαθητές από όλες τις τάξεις του σχολείου συμμετείχαν στο τουρνουά μπάσκετ που οργάνωσε η Μέριμνα Παιδιού Κατερίνης στο Δ.Α.Κ. Κατερίνης.

Οι διευθυντές των δύο σχολείων

Μπίνιας Νικόλαος και Τσερμπάκ Κύριλλος

2epal eeek giorti2016