Αλκοόλ και Τσιγάρο: μύθοι και αλήθεια

kapnisma 1

Το Κέντρο Πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας Νομού Πιερίας «ΑΤΡΑΚΤΟΣ» που λειτουργεί εδώ και 19 χρόνια με τη στήριξη και εποπτεία του ΟΚΑΝΑ, της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, των Δήμων του Νομού μας, πολλών επιστημονικών συλλόγων και του Υπουργείου Εσωτερικών έχει συνεργαστεί στο παρελθόν πολλές φορές με το σχολείο μας κυρίως με αφορμή κάποιο πρόγραμμα Αγωγή Υγείας ή εκπαιδεύοντας καθηγητές σε θέματα διαχείρισης τάξης και εφαρμογής προγραμμάτων Αγωγής Υγείας.

Φέτος η συνεργασία του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης και του Κέντρου Πρόληψης «Άτρακτος» επικεντρώθηκε στην πρόληψη του καπνίσματος των μαθητών της Α΄ Λυκείου, καθώς έχει διαπιστωθεί ότι πολλοί μαθητές είναι μυημένοι στη χρήση του καπνού από τα γυμνασιακά τους χρόνια.

Η παρέμβαση των τριών στελεχών πρόληψης που συνεργάστηκαν για ένα μήνα με το σχολείο μας είναι μέρος ενός ευρύτερου προγράμματος που εφαρμόζει το Κέντρο Πρόληψης εδώ και πολλά χρόνια στη Β΄ Γυμνασίου σε συνεργασία με τη διεύθυνση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και έχει τίτλο: «Αλκοόλ και Τσιγάρο: μύθοι και αλήθεια». Ο σχεδιασμός του προγράμματος βασίστηκε σε ερευνητικά στοιχεία του ΕΠΙΨΥ – ΟΚΑΝΑ 2004, που αφορούν το μαθητικό πληθυσμό της Ελλάδος ηλικίας 12, 14 και 16 ετών, σχετικά με τη χρήση οινοπνευματωδών και καπνού στους εφήβους, σύμφωνα με τα οποία όσον αφορά το κάπνισμα ισχύουν τα εξής:

• Η εφηβεία είναι η κατεξοχήν ηλικία έναρξης του καπνίσματος κατά την οποία εγκαθίσταται και η συνήθεια. Οι έφηβοι της σημερινής εποχής είναι αρκετά ενημερωμένοι όσον αφορά τα προβλήματα που δημιουργεί στην υγεία το κάπνισμα. Εντούτοις φαίνονται να υποτιμούν τις επιπτώσεις στην προσωπική τους υγεία. Καπνίζουν για να γίνουν αποδεκτοί από την ομάδα των φίλων ή για επίδειξη στην παρέα ή από περιέργεια ή για να προσελκύσουν το ενδιαφέρον του άλλου φύλου. Ιδιαίτερα στα κορίτσια σημαντικό ρόλο παίζει το κάπνισμα και για τον έλεγχο του βάρους.
  • Η εμπειρία με το κάπνισμα αυξάνεται σημαντικά κατά τη διάρκεια της εφηβείας. Οι 3 στους 10 εφήβους ηλικίας 14 ετών έχουν καπνίσει μία ή περισσότερες φορές, ενώ στους εφήβους ηλικίας 17-18 ετών έχουν καπνίσει οι 7 στους 10.
  • Καθημερινοί καπνιστές (έστω και ένα τσιγάρο) είναι το 24,6% των εφήβων, ενώ το 14% αναφέρουν «βαρύ» συστηματικό κάπνισμα (τουλάχιστον 10 τσιγάρα την ημέρα).
  • Η μέση ηλικία πρώτου καπνίσματος είναι τα 14 έτη, ενώ η μέση ηλικία έναρξης συστηματικού καπνίσματος είναι τα 15,2 έτη.
  • Πρώιμη δομική καπνού (έως την ηλικία των 13 ετών) αναφέρει το 20,3% των εφήβων, συχνότερα δε τα αγόρια από ότι τα κορίτσια (23,6% και 17,2% αντίστοιχα).

Πιο συγκεκριμένα η εν λόγω παρέμβαση στο σχολείο μας, λόγω της ηλικίας των μαθητών μας, (16 ετών ) είχε ως στόχο την έγκυρη ενημέρωση και τη διέγερση του συγκινησιακού μέρους του εφήβου προκειμένου να μπει στη διαδικασία της μείωσης της χρήσης ή της αντίστασης στη πίεση των ομότιμων.

Η συμμετοχή των μαθητών κρίθηκε από τα στελέχη του Κέντρου Πρόληψης «ΑΤΡΑΚΤΟΣ» πολύ ενεργής και ώριμη και γι αυτό συμφωνήθηκε ότι η δράση αυτή θα συνεχιστεί και θα επεκταθεί σε διάρκεια κατά τη επόμενη σχολική χρονιά.

kapnisma 2