Εκπαιδευτική επίσκεψη στο κέντρο ημερήσιας φροντίδας ανοϊκών ασθενών

Στις 23-10-2015 το <Κέντρο ημερήσιας φροντίδας ανοϊκών ασθενών>. (Κ.Η.Φ.Α.Α.) του Ψυχιατρικού Τομέα του Γενικού Νοσοκομείου Κατερίνης, επισκέφθηκαν οι μαθητές του τμήματος Νοσηλευτικής, με συνοδούς καθηγητές την κ. Παπαγεωργίου Α. και την κ. Τζουρά Α.  Το κέντρο Ημέρας απευθύνεται σε άτομα τρίτης ηλικίας με διαταραχές μνήμης και στις οικογένειες τους. Παρέχει δωρεάν, νευρολογική και ψυχολογική εκτίμηση, ασκήσεις νοητικής ενδυνάμωσης, εργοθεραπεία, νοσηλευτική φροντίδα, φύλαξη και ψυχοκοινωνική στήριξη των φροντιστών.

Απότερος σκοπός είναι η βελτίωση της λειτουργικότας και της ποιότητας ζωής των ατόμων που προσέρχονται στο Κέντρο Ημέρας.   Συντονιστής ιατρός είναι ο κ. Μπερεδήμας Παναγιώτης, νευρολόγος-ψυχιάτρος. Προϊσταμένη η κ. Πετρίδους Χριστίνα, ψυχιατρική νοσηλεύτρια. Εργοθεραπεύτρια η κ. Πετρίδου Δήμητρα και Νοσηλεύτρια η κ. Καρακίτσου Αλεξάνδρα.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του Κέντρου Ημέρας, ενημερώθηκαν από την προϊσταμένη και τους εργαζόμενους για το έργο τους. Στην συνέχεια με μεγάλο ενθουσιασμό συμμετείχαν ενεργά στο ημερήσιο πρόγραμμα Κ.Η.Φ.Α.Α. Έγινε η ομάδα της εφημερίδας-ενημέρωση και ο σχολιασμός της επικαιρότητας. Ο προσανατολισμός σε χρόνο και τόπο, τι μέρα είναι πόσο του μηνός είναι . Παιχνίδια memory, ασκήσεις για τη γλώσσα π.χ κατηγοριοποίηση αντικειμένων όπως ποια φρούτα είναι της εποχής; κ.α.  Στο τέλος έγινε η ομάδα χορωδίας και χορού, όπου οι μαθητές τραγούδησαν μαζί με τους ασθενείς. Το δέσιμο μαθητών και ασθενών ήταν πολύ έντονο εκφράστηκε η επιθυμία να επαναληφθεί η επίσκεψη. Ευχαριστούμε πολύ τους εργαζόμενους του Κ.Η.Φ.Α.Α.

Οι ηλικιωμένοι χάρηκαν πολύ.  Μια εικόνα χίλιες λέξεις.

anoikoi astheneis1

anoikoi astheneis2