Ευρωπαϊκή Ημέρα Επανεκκίνησης Της Καρδιάς

Ευρωπαϊκή Ημέρα επανεκκίνησης της Καρδιάς.

Τα χέρια σας μπορούν να σώσουν περισσότερες Ζωές

14-10-2015. Ο Δήμος Κατερίνης συνδιοργάνωσε με το Ε.Κ.Α.Β., το Γ.Νοσοκομείο Κατερίνης και τις Εθελοντικές Οργανώσεις του Ερυθρού Σταυρού-Τμήμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών και της Διασωστικής Ομάδας Πιερίας εκδήλωση ανοικτής μαζικής ενημέρωσης και εκπαίδευσης του κοινού και των μαθητών σε δεξιότητες καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης και αυτόματης εξωτερικής απιδίνωσης.

Οι μαθητές του Τομέα Υγείας Πρόνοιας, ειδικότητες νοσηλευτικής και ιατρικών εργαστηρίων με συνοδούς καθηγητές Παπαγεωργίου Α. Δελήμπαλτας Π.  Ροδίου Δ.,συμμετείχαν στην εκπαίδευση για την αντιμετώπιση μια καρδιακής ανακοπής. Η  εκμάθηση της ΚΑΡΠΑ είναι μια διαδραστική διαδικασία που απαιτεί γνώσεις και δεξιότητες. Οι μαθητές μάθαν πως να αξιολογούν  ένα θύμα που έχει καταρρεύσει, πως να εφαρμόζουν θωρακικές συμπιέσεις και εμφυσήσεις διάσωσης.

epanekkinhsh kardias1

epanekkinhsh kardias2