Πρόγραμμα Comenius Regio - Επίσκεψη στην Ρουμανία

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius – Regio με τίτλο «Πολιτισμική Εκπαίδευση και Ιστορικές Αναφορές από τον Όλυμπο στον ποταμό Μούρες», την εβδομάδα από 18 έως 23 Μαΐου  2015 πραγματοποιήθηκε η Πέμπτη συνάντηση των εταίρων (Ελλάδας-Ρουμανίας) στο Ineu και στο Αrad της Ρουμανίας. Μέλη της Ελληνικής αποστολής ήταν από το 2ο ΕΠΑΛ η Υπεύθυνη του Τομέα Οικονομίας κ. Καλταρίδου Χριστίνα και η εκπαιδευτικός κ. Παπαφωτίου Ολυμπία και από το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. η Υποδιευθύντρια κ. Τσιοπλή Γεωργία και η ψυχολόγος κ. Σβέτλανα Ομπράντοβιτς.

regio2

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, η ελληνική αποστολή είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες που είχαν σχεδιάσει οι καθηγητές του ειδικού σχολείου του Ineu και του Arad. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες υπήρξαν οι συζητήσεις που ακολούθησαν μεταξύ των συμμετεχόντων ,σχετικά με τις μεθόδους διδασκαλίας σε μαθητές με ειδικές ανάγκες, και η ανταλλαγή απόψεων γύρω από γενικότερα εκπαιδευτικά και πολιτιστικά θέματα, Αξίζει επίσης  να σημειωθεί η περιήγηση στα άρτια εξοπλισμένα εργαστήρια του Τεχνολογικού Λυκείου «Sava Brancovici» με τον Διευθυντή του σχολείου .

Οι εκπαιδευτικές δράσεις πλαισιώθηκαν από ξεναγήσεις σε αξιοθέατα της περιοχής του Ineu και της πόλης του Arad και την παρακολούθηση πολιτιστικής εκδήλωσης με μαθητές του σχολείου ,οι οποίοι χόρεψαν εξαιρετικά παραδοσιακούς χορούς της χώρας τους.

regio2

Η Ελληνική αποστολή έφυγε με τις καλύτερες εντυπώσεις από τη γνωριμία με τον τόπο, τον πολιτισμό ,τους ανθρώπους και την ιδιαίτερα θερμή φιλοξενία που πρόσφεραν. Η επόμενη και τελευταία  συνάντηση των εταίρων αναμένεται να γίνει στην Κατερίνη τέλος Ιουνίου .