Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ARAVET - Συνάντηση εργασίας και παρουσίαση των αποτελεσμάτων στην Κατερίνη

aravet katerini

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Leonardo Da Vinci με θέμα "Augmented Reality Applications on the field of Vocational Education and Training - ARAVET" πραγματοποιήθηκε η τέταρτη και τελευταία συνάντηση των εταίρων (σχολείων και εταιριών) στην Κατερίνη, από τις 15 έως και τις 20 Μαΐου 2015. Στη συνάντηση συμμετείχαν τέσσερα σχολεία καθώς και τρείς εταιρίες από έξι διαφορετικές χώρες με φορέα υποδοχής το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης. Επικεφαλής της ελληνικής ομάδας εργασίας ήταν ο Διευθυντής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης και συμμετείχαν επίσης, ο Υπεύθυνος του Τομέα Πληροφορικής και υπεύθυνος επικοινωνίας του προγράμματος κ. Σιδηρόπουλος Δημήτριος, ο Υπεύθυνος του Τομέα Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής κ. Ραφαηλίδης Γεώργιος και οι εκπαιδευτικοί κ. Τίγκας Κωνσταντίνος, κ. Αδαμίδης Ηλίας, κα. Πάσχου Ιφιγένεια, κα Ντάιου Σοφία.

Την πρώτη μέρα του προγράμματος (Παρασκευή 15-05-2015) πραγματοποιήθηκε σύντομη συνάντηση των εταίρων όπου παρουσιάστηκε και συζητήθηκε η ατζέντα των επόμενων ημερών και ακολούθησε επίσκεψη και γεύμα στην πόλη του Λιτοχώρου.

Το Σαββάτο 16 Μαΐου πραγματοποίηθηκε επίσκεψη και δίωρη ξενάγηση στο μουσείο της Βεργίνας, όπου οι εταίροι μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορία της ευρύτερης περιοχής και να απολαύσουν τα υπέροχα εκθέματα του μουσείου. Στη συνέχεια ακολούθησε επίσκεψη και γεύμα στην πόλη της Θεσσαλονίκης και κατά την επιστροφή οι εταίροι είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα παράλια της Βόρειας Πιερίας (Μεθώνη – Μακρύγιαλος).

Την επόμενη μέρα, Κυριακή 17 Μαΐου, πραγματοποιήθηκε η κύρια συνάντηση εργασίας στις εγκαταστάσεις του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης. Στη συνάντηση παρασουσιάσθηκε η ολοκληρωμένη έκδοση της παραγόμενης εφαρμογής ARAVET για κινητές συσκευές Android για τους τομείς Πληροφορικής, Ηλεκτρονικής και Κλωστοϋφαντουργίας. Αξίζει να σημειωθεί ότι η εφαρμογή διατίθεται πλέον δωρεάν από το Google Play. Επίσης, στη συνάντηση αναλύθηκαν και συζητήθηκαν τα αποτελέσματα της αξιολόγησης της εφαρμογής από τους μαθητές Επαγγελματικών Λυκείων της Ελλάδας, Τουρκίας, Ιταλίας και Ρουμανίας που είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν την εφαρμογή ARAVET σε πραγματικές συνθήκες στη σχολική τάξη. Τα αποτελέσματα ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντικά, δίνοντας το κίνητρο για περαιτέρω μελέτη και αξιοποίηση της εν λόγω τεχνολογίας (Επαυξημένη Πραγματικότητα) στην εκπαίδευση. Ακολούθησαν μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις στο γυμναστήριο της σχολικής μονάδας με τη συμμετοχή της Εστίας Πιερίδων Μουσών και παρατέθηκε παραδοσιακό γεύμα με τη συμμετοχή πολλών καθηγητών και διαφόρων προσκεκλημένων.

Την Δευτέρα 18 Μαΐου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη και δίωρη ξενάγηση στα Μετέωρα και πιο συγκεκριμένα στη μονή της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος που βρίσκεται στο Μεγάλο Μετέωρο. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να κρύψουν τον έκδηλο θαυμασμό τους για τη μοναδικότητα και την επιβλητική ομορφιά των Μετεώρων.

Την τελευταία μέρα του προγράμματος, Τρίτη 19 Μαΐου 2015, οι εταίροι επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο του Δίου όπου και ξεναγήθηκαν. Ακολούθως, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον παραδοσιακό πέτρινο οικισμό του Π. Παντελεήμωνα και να γευματίσουν σε παραδοσιακή ταβέρνα. Τέλος, το βράδυ της ίδιας ημέρας πραγματοποιήθηκε η τελευταία συνάντηση του προγράμματος σε αίθουσα του ξενοδοχείου Cavo Olympo στην Πλάκα Λιτοχώρου, όπου και έγινε ο τελικός απολογισμός του προγράμματος και παρουσιάσθηκαν τα σχετικά αποτελέσματα στο ευρύτερο κοινό. Ανάμεσα στους προσκεκλημένους ήταν ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Ν. Πιερίας κ. Καζταρίδης Ιωάννης, ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Κατερίνης κ. Λιακόπουλος Αθανάσιος και ο Διευθυντής του Εργαστηριακού Κέντρου (Ε.Κ.) Κατερίνης κ. Καρυπίδης Γεώργιος. Αξίζει να σημειωθεί ότι πέρα από τη διαδικτυακή διάχυση των αποτελεσμάτων του συγκεριμένου Ευρωπαϊκού προγράμματος (www.aravet-project.eu, Google Play, κτλ), έχουν ήδη προετοιμασθεί και εγκριθεί παρουσιάσεις άρθρων σε συνέδρια στην Ελλάδα και τη Σλοβενία. Πιο συγκεκριμένα η Ελληνική ομάδα θα παρουσιάσει στο 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ, «Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στη Διδακτική Πράξη», το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Σύρο τον Ιούνιου του 2015 την εργασία με τίτλο «Μια προσπάθεια εισαγωγής της Επαυξημένης Πραγματικότητας (Augmented Reality) στην Τεχνική - Επαγγελματική Εκπαίδευση» με εισηγητές τους κ. Σιδηρόπουλο Δημήτρη και κ. Τσερμπάκ Κύριλλο. Οι εργασίες του προγράμματος ολοκληρώθηκαν με απόλυτη επιτυχία και εκφράστηκαν ειλικρινείς προθέσεις για περαιτέρω συνεργασία στο άμεσο μέλλον.