Comenius-Regio 3rd Greek meeting

comenius regio 3rd 2

Επίσκεψη εκπαιδευτικών από το Ineu (Arad) της Ρουμανίας στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius – Regio: «Πολιτισμική Εκπαίδευση και Ιστορικές Αναφορές από τον Όλυμπο στον ποταμό Μούρες»

Ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 8 Μαΐου η τρίτη κατά σειρά επίσκεψη των Ρουμάνων εκπαιδευτικών από το Arad της Ρουμανίας, που επισκέφθηκαν την Κατερίνη στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius–Regio με τίτλο «Πολιτισμική Εκπαίδευση και Ιστορικές Αναφορές από τον Όλυμπο στον ποταμό Μούρες». Η επίσκεψη διήρκησε πέντε ημέρες (4 έως 8 Μαΐου) και στο διάστημα αυτό πραγματοποιήθηκαν οι προγραμματισμένες εργασίες που προβλέπονται από το σχεδιασμό του προγράμματος. Η Ρουμάνικη αποστολή συναντήθηκε το πρωί της Τρίτης 5/5 με το Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κο Καζταρίδη Ιωάννη και άλλα μέλη της παιδαγωγικής ομάδας της Διεύθυνσης. Κατά τη διάρκεια της πρώτης αυτής συνάντησης, οι δύο πλευρές είχαν την ευκαιρία να αξιολογήσουν τη μέχρι τούδε εξέλιξη και πρόοδο του προγράμματος και να συζητήσουν τα επόμενα βήματα.

Στη συνέχεια, οι Ρουμάνοι εκπαιδευτικοί μαζί με το Διευθυντή του 2ου ΕΠΑΛ κο Τσερμπάκ Κύριλλο και τις καθηγήτριες κα Πετάση Μαρία και κα Καλταρίδου Χριστίνα επισκέφθηκαν το Φορέα Διαχείρισης του Εθνικού Δρυμού Ολύμπου, όπου συναντήθηκαν με εκπαιδευτικούς και μαθητές από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες, που συμμετείχαν σε δράση προγράμματος ERASMUS+ του 3ου ΓΕΛ Κατερίνης. Στις εγκαταστάσεις του Φορέα η κα Νασιοπούλου Θέμις (ξεναγός και υπεύθυνη πληροφόρησης) ενημέρωσε τους επισκέπτες για το σκοπό και τις αρμοδιότητες του Φορέα Διαχείρισης και μέσα από μια γλαφυρή και εμπεριστατωμένη παρουσίαση ανέδειξε τα πολύπλευρα χαρακτηριστικά και τις ιδιαιτερότητες του μυθικού μας βουνού. Μετά το πέρας της ενημέρωσης οι συμμετέχοντες στα προγράμματα Comenius-Regio και ERASMUS+ μετέβησαν στη θέση «Πριόνια» και από εκεί πεζοπόρησαν μέχρι το Παλιό Μοναστήρι του Αγίου Διονυσίου. Βίωσαν με τον τρόπο αυτό από κοντά την ιδιαιτερότητα και την ομορφιά του Ολύμπου σε μια εποχή που η φύση ¨φοράει¨ τα καλύτερά της. Την πεζοπορία ακολούθησε επίσκεψη στο μοναστήρι, όπου οι ομόθρησκοι εταίροι μας περιηγήθηκαν και ενημερώθηκαν για την ιστορία της μονής.

Τις δύο επόμενες ημέρες πραγματοποιήθηκαν κοινές εκπαιδευτικές δραστηριότητες στο 2ο ΕΠΑΛ και στο ΕΕΕΕΚ Κατερίνης με αντικείμενο τον Όλυμπο και την ευρύτερη περιοχή της Πιερίας. Οι Ρουμάνοι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν και συμμετείχαν ενεργά σε μαθήματα που σχεδιάσθηκαν και προετοιμάσθηκαν από εκπαιδευτικούς του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης. Αξίζει να σημειωθεί ότι στα μαθήματα συμμετείχαν και μαθητές του σχολείου μας, ρουμάνικης καταγωγής, που είχαν την ευκαιρία να βρεθούν με συμπατριώτες τους, να μιλήσουν τη γλώσσα τους και να τους μεταφέρουν πληροφορίες για το Όλυμπο, την Πιερία και γενικότερα τον ελληνικό πολιτισμό. Μια από τις κοινές εκπαιδευτικές δραστηριότητες, που εντυπωσίασε και άρεσε ιδιαίτερα στους φιλοξενούμενούς μας, ήταν η φύτευση αμπελώνα στο βιολογικό αγρόκτημα του σχολείου. Μαθητές και εκπαιδευτικοί, κάτω από την εποπτεία και το συντονισμό του Τομεάρχη Γεωπονίας κου Ραφαηλίδη, βίωσαν τη διαδικασία της φύτευσης αμπελιού και γνώρισαν πολλές λεπτομέρειες και «μυστικά» για μια επιτυχημένη εγκατάσταση αμπελώνα.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής του στην Κατερίνη οι Ρουμάνοι επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Πάρκο και το Μουσείο του Δίου και με συνοδό και ξεναγό την κα Λουλοπούλου Χρυσούλα (διοικητικό της Διεύθυνσης) περιηγήθηκαν και γνώρισαν από κοντά τον ιδιαίτερης σημασίας αρχαιολογικό χώρο της Μακεδονίας.

Οι καθηγητές του Τομέα Γεωπονίας (Ειδικότητα Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής), μέλη της παιδαγωγικής ομάδας, προετοίμασαν και πρόσφεραν στο εργαστήριο Τεχνολογίας Τροφίμων του σχολείου, το μεσημέρι της Πέμπτης 7 Μαΐου, ένα αντιπροσωπευτικό ελληνικό γεύμα, με μουσακά, τζατζίκι, ψητά κρέατα και τσίπουρο στους προσκεκλημένους μας.

Για μια ακόμα φορά η οι Ρουμάνοι εταίροι (φίλοι μας πια), δήλωσαν κατά την αναχώρησή τους ενθουσιασμένοι από τις υπέροχες μέρες-όπως οι ίδιοι τις χαρακτήρισαν- που πέρασαν στην Πιερία και την οποία όπως μας είπαν θα επισκεφθούν σίγουρα ξανά στο προσεχές μέλλον.

Το επόμενο ραντεβού μεταξύ των εταίρων του προγράμματος κλείστηκε για την περίοδο 18-23 Μαΐου 2015 στο Ineu (κωμόπολη κοντά στο Arad) της Ρουμανίας, όπου θα πραγματοποιηθούν κοινές εκπαιδευτικές δραστηριότητες στο Τεχνολογικό Λύκειο «Sava Brancovici» της πόλης.

Τσερμπάκ Κύριλλος

comenius regio 3rd 1