Σεμινάριο - Διαπροσωπικές σχέσεις, μη λεκτική επικοινωνία

«Ο καθένας μπορεί να θυμώσει, είναι εύκολο. Αλλά να θυμώσεις με το σωστό άνθρωπο, στο σωστό βαθμό, για το σωστό λόγο, τη σωστή στιγμή και με το σωστό τρόπο, αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο.»

Αριστοτέλης, Ηθικά Νικομάχεια

ssn 1

Στις 19-2-2015, πραγματοποιήθηκε στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης 2ωρο ενδοσχολικό βιωματικό επιμορφωτικό σεμινάριο (με έγκριση του ΥΠΑΙΘ, Αρ. Πρ. 150856/Τ7122-9-20Ι4 ΣΕΓΕΔ), από τον Υπεύθυνο του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Περίας, κο Χαρίση Αθανάσιο.

Το θέμα του σεμιναρίου ήταν «Διαπροσωπικές σχέσεις στο σχολείο- μη λεκτική επικοινωνία». Το σεμινάριο είχε σκοπό την επιμόρφωση - σε πλαίσιο μικροδιδασκαλίας - των εκπαιδευτικών και τη μεταφορά της στη συνέχεια σε πραγματικές συνθήκες τάξης από τους εκπαιδευτικούς.

Αξιοποιήθηκαν Τ.Π.Ε. καθώς και μεθοδολογία βιωματικών προσεγγίσεων, ψυχοδραματικών και μουσικοπαιδαγωγικών δράσεων με βάση τη φιλοσοφία και τις αρχές του μετασχηματιστικού μοντέλου επιμόρφωσης καθώς και τις αρχές της δια βίου εκπαίδευσης ενηλίκων.

Οι εκπαιδευτικοί ανταποκρίθηκαν θετικότατα καθ' όλη τη διάρκεια με αμείωτο ενδιαφέρον και προσήλωση, και με ενεργητικότατη εμπλοκή στην όλη διαδικασία. Το σεμινάριο ολοκληρώθηκε με τέλειο χρονισμό χάρη στη συμμετοχή και τη συνεργασία όλων αναδεικνύοντας συνάμα τις πτυχές του θέματος με νέες γνώσεις, στάσεις και δεξιότητες στην επικοινωνία.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι οι εκπαιδευτικοί διαπίστωσαν ότι το περιεχόμενο, η διαδικασία μα και τα αποτελέσματα του σεμιναρίου είναι όχι μόνο χρήσιμα για τη σχολική ζωή μα και ακόμη περισσότερο για την καθημερινότητά τους.

Στο σεμινάριο ενεπλάκησαν βιωματικά ο διευθυντής του σχολείου Τσερμπάκ Κύριλλος, η καθηγήτρια Πληροφορικής κα Γεωργαντοπούλου Μαρία και μαθητές/τριες από τη Β’ τάξη του Τομέα Πληροφορικής.

ssn 1 2015