Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2015

sid2015 saferinternetgr logo

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης συμμετείχε ως πρεσβευτής της ημέρας ασφαλούς διαδικτύου και οργάνωσε με τη συμμετοχή των καθηγητών τμημάτων της Α’ τάξης και καθηγητών πληροφορικής, τις παρακάτω δράσεις για την Τρίτη 10 Φεβρουαρίου 2015:

• προβολή των webinars της ιστοσελίδας του saferinternet συζήτηση με τους μαθητές
  • προβολή των βίντεο των συναδέλφων από όλο τον κόσμο και διαλογική συζήτηση με τους μαθητές. Οι μαθητές σχολίασαν και μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους
  • προβολή των βίντεο της εκστρατείας Insafe και σχετική συζήτηση

Παράλληλα ομάδες μαθητών έχουν αναλάβει να δημιουργήσουν ερωτηματολόγια σχετικά με τη χρήση του Facebook, τη χρήση – κατάχρηση του Διαδικτύου και γενικότερα τον εθισμό στο διαδίκτυο, να τα μοιράσουν στους μαθητές και να εξάγουν αποτελέσματα.

Υπεύθυνοι οργάνωσης: Κωνσταντίνος Τίγκας, Δημήτρης Σιδηρόπουλος

hmera asfalous diadiktyou2015